Lehké, podmanivé, osvěžující, šumivé s typicky italským espritem a elegancí. Takové je Prosecco DOC, které si získalo miliony fanoušků po celém světě. Dvacítka italských mistrů vinařů přijede v září představit svá vynikající vína do Prahy, a odstartuje tak novou tradici festivalu Proseccofest.

prosecco

První ročník festivalu Proseccofest nabídne v neděli 10. září od 11 do 17 hodin v okouzlujícím areálu Svatováclavské vinice a Villa Richter na Pražském hradě až sto vzorků šumivých vín dvaceti vinařů vyhlášené italské oblasti Prosecco. Výběr a dovoz těch nejkvalitnějších a reprezentativních vín zajistí samotné Consorcio Tutela Prosecco DOC, tedy nejvyšší italská autorita, co se týče Prosecca.

Za vstupné 250 Kč získají návštěvníci kromě katalogu vín také tři 0,1l vzorky vína a další degustační žetony bude možné přikoupit.

Proseccofest navazuje na tradiční vinařské akce, které Villa Richter na Svatováclavské vinici pořádá již desátým rokem. Tradiční Svátek růžových vín (1. května) nebo Svatováclavské vinobraní (28. 9.) každoročně přilákají do areálu s nejpůsobivějším výhledem na Prahu na 2,5 tisíce milovníků dobrého vína.

proseccoProsecco DOC

Prosecco je vinařská oblast na severovýchodě Itálie ohraničená Dolomity a Jaderským mořem, které zde vytváří unikátní klima a nezaměnitelný charakter vín. Prosecco DOC má zpravidla slámově žlutou barvu s typickým jemných dlouhotrvajícím perlením. Ve vůni jsou cítit bílé květy, jablka nebo hrušky. Mírný obsah alkoholu pak činí toto víno velmi osvěžující a příjemně pitelné. DOC v názvu znamená Denominazione di origine controllata, což je zkratka pro označování vín s kontrolovaným původem v Itálii.

Réva na výrobu Prosecca se pěstuje na 23 250 ha a 1231 vinařů této oblasti jen v loňském roce vyrobilo přes 400 milionů lahví tohoto vína. Přes 75 % z nich směřuje do zahraničí, zejména do Evropy a severní Ameriky.

 

Jak poznat kvalitní Prosecco?

prosecco Tomáš Pacák, hlavní sommelier festivalu Proseccofest 2017

V první řadě si musíme být jistí tím, že jde o skutečné Prosecco DOC, tedy víno s garantovaným původem ve dvou regionech severovýchodní Itálie - Veneto a Friuli. To poznáme také podle kolku na hrdle lahve. Aby mohlo být víno značeno jako Prosecco DOC, musí být vyráběno z uznaných odrůd révy, přičemž dominantní (min. z 85 %) z nich musí být Glera. Dobré Prosecco je také lehké a zpravidla má nižší obsah alkoholu (do 11 %), což z něj spolu s velmi jemným perlením a ovocným aroma dělá víno příjemné a dobře pitelné. Vyrábí se jako suché, tedy s nižším obsahem zbytkového cukru. Ve vůni i chuti má ale výrazné ovocné tóny, takže i jako suché v sobě nese nádech sladkosti. Abyste si Prosecco DOC opravdu vychutnali, neskladujte jej a ani jen nekupujte jako staré. Pijte je totiž jako mladé, tedy rok či dva po výrobě, kdy je nejsvěžejší a kdy si nejlépe vychutnáte jeho nespoutaný mladistvý esprit.

 

Více na www.proseccofest.cz

prosecco