Zahrádkáři (a nejen oni) už netrpělivě očekávají jaro, jednu záležitost však bude potřeba vyřídit ještě před jeho definitivním příchodem: prořez stromů, který je důležitou součástí péče o zdraví rostlin a kvalitu pozdější úrody.

prořez

K čemu je to dobré?

Bez prořezu by větvemi obtěžkaný strom nečerpal dostatek světla, které je tak důležité pro brzký květ pupenů a následnou bohatou úrodu. Starší stromy se prořezem omladí, vytvarují a odstraní se jím možné zárodky nemocí. Přes zimu uchovaná energie se po prostřihu může koncentrovat do menšího množství pupenů, což vede ke zvýšené kvalitě úrody.

Kdy je nejlepší začít?

U prořezávání stromů je důležitý nejen způsob, ale také správné načasování. Začít bychom měli právě po skončení největších mrazů. S prořezem se tedy doporučuje počkat do konce února nebo až do března v závislosti na počasí a začít bychom měli nejprve s těmi odrůdami, které jsou vůči mrazu odolnější. Rozhodně by v době prořezu nemělo být venku méně než -8 °C, aby čerstvé řezné rány nezamrzly. Řezy v tomto období se nazývají zimní a ukončují se v období rašení pupenů.

prořez

Co bychom měli ještě vědět?

Prořez stromů je, dá se říci, taková malá věda. Existuje hned několik druhů řezů v závislosti na stáří stromu. U mladých stromků od 2 do 5 let po výsadbě provádíme takzvané výchovné řezy. Výchovnými řezy se zkracuje hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví. Jde nám o zajištění správného poměru mezi kořenovou a nadzemní soustavou. Udržovací řez je určen pro stromy zralé, které jsou v plné plodnosti. Odstraníme jím nevhodné výhony a větve, čímž podpoříme úrodu a fyziologickou vyrovnanost ovocného stromu. Zmlazovací řez je určen pro staré a zanedbané stromy, které přestávají plodit a potřebují povzbudit. Ořezáváme poškozené, přehoustlé větve, abychom vrátili stromům vitalitu a prodloužili jejich životnost.

Jak na to?

Ještě než se pustíme do práce, měli bychom si uvědomit, že větve, které nesou ovoce, jsou zpravidla šikmé, proto si pro prořez vybíráme větve rostoucí kolmo vzhůru. Tyto pak seřízneme v místě rozvětvení, hned za větevním kroužkem a stejně tak i výhonky, které se kříží nebo rostou přímo dolů. Dále se zbavíme nemocných a poškozených větví. Důležité je, aby řezné rány větší než 3 cm byly ošetřeny speciálním stromovým balzámem. Hrozí totiž jejich napadení chorobami. Na prořez bychom měli volit pouze skutečně ostré nástroje. Na malé výhony stačí klasické jednoruční zahradní nůžky, na silnější větve budeme už potřebovat zahradnickou pilku či nůžky s prodlouženou rukojetí, které nám umožní stříhat větve i v jinak nedostupných výškách. „Důležité je také dbát na to, aby řezné nástroje byly vždy čisté, jinak můžeme do stromu snadno zanést infekci,” radí produktový specialista firmy Gardena.

Březen - za kamna vlezem? Ne tak docela

Ještě jeden tip! Kromě stromů nesmíme před příchodem jara zapomínat ani na péči o trávník. Dokud definitivně nepřestane mrznout, neměli bychom na trávník zbytečně šlapat. Jakmile teploty vystoupají nad nulu, vyčistíme trávník od listí, větviček a suchých zbytků trávy a připravíme jej k vertikutaci. Vertikutace slouží k provzdušnění silné vrstvy mechu, plevele a zbytků posekané trávy, která vznikla po zimním období a zabraňuje průniku vzduchu a vody do půdy. “Pokud trávník dostatečně neprovzdušníme, hrozí jeho udušení. Nejsnadněji a nejúčinněji půdu zkultivujeme pomocí elektrického vertikutátoru, ušetříme si jím spoustu těžké ruční práce a trávníku to skutečně prospěje,” upozorňuje produktový specialista GARDENA.

 

Připravte zahradu na sezónu s novými produkty společnosti Gardena!

Novinka! Gardena zahradní nůžky

prořez

Lehké a trvanlivé

Novinkou v péči o keře jsou tyto kovadlinkové zahradní nůžky z řady Gardena Comfort. Díky hornímu noži s nepřilnavým povlakem se skvěle hodí ke stříhání starších, dřevnatých větví a výhonků. Rukojeti jsou ergonomicky tvarované s měkkými prvky pro větší pohodlí. Praktický jednoruční uzávěr umožňuje jejich bezpečné skladování. Na nůžky je poskytována záruka po dobu 25 let.

Doporučená maloobchodní cena Gardena zahradních nůžek A/M je 620 Kč Kč s DPH.

 

Teleskopické nůžky na větve Comfort 650BT

prořez

Teleskopické nůžky na větve pro větší dosah a čistý střih

Teleskopické nůžky na větve Gardena lze prodloužit až o 25 cm, umožňují tedy pohodlnou práci i ve větších vzdálenostech. Dlouhá páka a lehký materiál nevyžadují při stříhání velkou sílu. Speciální tvar čepele drží řezaný materiál v optimálním úhlu pro snadný a čistý řez a je přitom šetrný ke stromům a keřům. Nový tlumící systém je šetrný k zápěstí. Na nůžky je poskytována záruka po dobu 25 let.

Doporučená maloobchodní cena Gardena teleskopických nůžek na větve Comfort 650BT je 1 350 Kč s DPH.

 

Gardena CS zahradní pilka 300PP ohnutá

prořez

Optimální úhel řezu, dokonce i na nejvyšších místech v koruně stromů

Gardena combisystem zahradní pilka ohnutá nabízí hned několik způsobů využití: u snadno dostupných větví ji lze použít jako „normální“ ruční pilu, pro větve ve výškách až do 5 metrů je možné využít teleskopickou násadu z řady Gardena combisystem, díky které se dostane i k větvím v koruně stromu. Pila se pohodlně drží díky ergonomické rukojeti s pohodlnými, měkkými plastovými díly. Pilový list s tvrdým pochromováním je odolný vůči rzi a má dlouhou trvanlivost. Rukojeť je na konci tvarovaná tak, aby z ní ruka při práci nesklouzávala. Na pilku je poskytována záruka po dobu 25 let.

Doporučená maloobchodní cena Gardena CS zahradní pilky 300PP ohnuté je 810 Kč s DPH.

 

Gardena zahradní rukavice

prořez

Pro všechny druhy zahradních prací

Praktické zahradní rukavice Gardena ochrání ruce při různých pracích na zahradě – také při prostříhávání stromů - mají totiž výborně zpracované konečky prstů. Rukavice jsou vyrobeny z kvalitního materiálu - prodyšná a odolná bavlněná tkanina zaručuje ochranu proti potu. Při zahradničení je důležitá manipulace a také pohodlné nošení, proto mají tyto rukavice optimální tvar a speciální design.

Rukavice jsou dostupné ve velikostech XS – L.

Doporučená prodejní cena Gardena zahradních rukavic je 135 Kč s DPH.

 

Elektrický vertikutátor EVC 1000

prořez

Intenzivní péče o trávník – účinná práce s dlouhodobým efektem

Elektrický vertikutátor Gardena efektivně odstraňuje mech, travní plsť a plevel, čímž zásadně zvyšuje schopnost trávníku přijímat vzduch, vodu a živiny. Ostré nože jsou vyrobené ze speciálně kalené a pozinkované nerezové oceli. Hloubka jejich průniku do země je snadno nastavitelná praktickou ovládací páčkou. Pro převoz do místa použití je k dispozici transportní poloha, při které jsou nože zataženy. Díky výkonnému motoru PowerPlus lze trávník provzdušňovat bez velké námahy, vertikutátor se pohybuje téměř sám a je potřeba jej pouze řídit.

Doporučená prodejní cena Gardena elektrického vertikutátoru EVC 1000 je 4 390 Kč s DPH.

Další informace naleznete na webových stránkách www.gardena.cz.

Reklama