Daniel Barták je především známý jako úspěšný trenér MMA, který má za sebou řadu úspěchů v tomto sportovním odvětví nejen jako dvojnásobný mistr České republiky, ale také jako kouč známých českých zápasníků, např. Viktora Pešty nebo Magdalény Šormové. Kromě tréninků v jeho pražském Penta Gymu mu volný čas vyplňuje psaní, ať už blogů se sportovní tematikou nebo hororových příběhů. A právě jeden z nich se nyní dočkal knižního vydání. Stinná místa jsou napínavým fantaskním příběhem s prvky hororu.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že MMA a literatura jsou dva odlišné světy, Daniel Barták je umí hravě propojovat. “Nemohu říct, že by se MMA nějak přímo promítalo do mého psaní. Ale dost často se tyto dva světy u mě prolínají, jen ne každý si toho všimne. Na tréninku se toho totiž hodně dozvím od kluků, oni vyprávějí a já poslouchám. Jejich životní příběhy, osudy nebo někdy jen rozdílné povahy mě kolikrát inspirují natolik, že je využiji do děje. Podobně je to i s místy, které si do svých příběhů vybírám. Třeba restaurace U Legionáře má předobraz v jedné brněnské, kde jsme s Viktorem Peštou jedli těsně před turnajem,” poznamenává.

Bartákova hororová novinka byla pod dohledem moderátora Tomáše Vzorka pokřtěna v pražském kině Pilotů. Úspěšný život knize popřáli kmotři Kateřina Kundosaki Klinderová, účastnice reality show Projekt Y a Viktor Pešta, historicky druhý Čech v nejprestižnější organizaci UFC. A co si o nové knize myslí?

Necítím se kompetentní, abych hodnotil jeho spisovatelské stránky. Jako trenér je jeden z nejlepších, ne-li nejlepší v České republice, což není jen můj názor, ale obecně uznávaný fakt. Jako spisovatel takhle vysoko zatím ještě není, trenér je pořád na prvním místě,“ řekl na křtu právě Viktor Pešta.

Horor Stinná místa vyšel před pár dny v nakladatelství XYZ, které je součástí Albatros Media, největšího nakladatelského domu v České republice. Nejedná se o Bartákovu prvotinu, už v roce 2004 vyšel jeho první román Na útěku, který si ale vydal sám s nákladem pouhých osmi set kusů. V minulosti navíc některé jeho povídky vyšly v hororových antologiích a časopisech. A vypadá to, že Stinná místa nebudou posledním počinem. S nakladatelstvím XYZ má v plánu minimálně jednu knihu. V první polovině příštího roku by se tak na pultech měla objevit další, tentokrát čistě o MMA.

Stinná místa - děj knihy

Pavel Horváth nečekaně získal dům v obci zvané Dřímota – zdědil ho po svém otci, kterého nikdy nepoznal. Je dost překvapen, když ho hned po vstupu do zdejšího hostince místní obyvatelé nepokrytě zmlátí. To je ovšem teprve začátek jeho příběhu. Potom se začnou dít věci mnohem podivnější. Není to zdaleka jen proto, že se v domě ukrývá tajný sklad chemikálií. Velká část jeho nově vzniklých problémů souvisí s dávným vědeckým objevem jeho zesnulého otce…

O autorovi

Je dvojnásobným mistrem ČR v MMA z let 1999 a 2000. Za svou trenérskou dráhu vychoval řadu skvělých zápasníků. Mezi jeho největší úspěchy bezesporu patří osm profesionálních titulů MMA (tři na GCF – Viktor Pešta, Filip Macek, Vít Vávra a dva na YBN – Stanislav Futera, Jiří Paluska, jeden na Aggrelinu Ondřej Skalník, jeden na UKFC Ondřej Skalník a jeden na WWFC Magdalena Šormová) a několik amatérských titulů v Čechách a na Slovensku. Jako reprezentační kouč dovedl Jana Gottwalda k třetímu místu na amatérském mistrovství světa MMA v Minsku a Jana Václavka k třetímu místu na amatérském mistrovství Evropy v Praze a Nguyen Mahn Cuonga k třetímu místu na amatérském mistrovství Evropy v španělské Guadalajaře. Jeho svěřenec Viktor Pešta zápasil v nejprestižnější MMA organizaci světa UFC. Podle internetového portálu Fight club news byl vyhlášen nejlepším MMA trenérem Čech a Slovenska za rok 2014. Mimo svět bojových sportů se věnuje psaní.

Reklama