Proč je plavání tolik doporučované?
Výhodou je právě voda, která nadlehčuje lidské tělo, čímž dochází ke snížení zátěže na často přetěžované klouby. Zároveň tím dochází i k relaxaci svalových a vazivových struktur. U plavání spalujeme relativně velké množství kalorií, a zároveň dochází i k posilování svalstva.

Pro snížení stresu i formování postavy

  • Relaxace - U každého pohybu záleží na tom, v jakém objemu a jaké intenzitě jej budete vykonávat. Stejně tak tomu je i u plavání. Jestliže dvakrát přeplaveme dětský bazének ve volném tempu, velké množství kalorií tím nespotřebujeme. Takovýto styl plavání je spíše vhodný k uvolnění, relaxaci a odbourání stresu.
  • Hubnutí - „Minimální doba plavání je půl hodiny, po které se čím dál více začínají metabolizovat tuky. V ideálním případě by aktivita měla trvat alespoň hodinu. Důležité je při plavání i držet intenzitu zatížení (tedy rychlost plavání, frekvence záběru a podobně) v co nejvyšší možné udržitelné rovině, což odpovídá rozmezí někde okolo 60 % až 80 % maximální hodnoty tepové frekvence, u trénovanějších až k 90 %,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

image.jpgFoto: Shutterstock.com

Jaký styl plavání si vybrat?
Rozlišujeme čtyři základní styly plavání, a to prsa, kraul, znak a motýlek. Všechny způsoby mají společný základ. Tím je pozice vleže a práce všech čtyř končetin. Aktivní je tedy celé tělo. Nejběžnějším z nich jsou jistě prsa, která plave většina populace. U tohoto stylu jsou více využívány dolní končetiny, oproti například kraulu a znaku, kde poměr zatížení horních a dolních končetiny je až 80 % na 20 %. Z toho vyplývá, že tyto dva styly jsou fyzicky náročnější pro horní polovinu těla. Vrátíme-li se k prsům, zde je tento poměr vyrovnanější. Motýlek je fyzicky i koordinačně velmi náročný, a proto je určen spíše pro pokročilejší nebo závodní plavce.
 
Jak správně plavat?
„Největší chybou, se kterou je možné se setkat, je plavání s hlavou nad vodou, když plaveme tzv. prsa. Naše hlava se dostává do záklonu a dochází k přetěžování krční páteře. Lidé takto plavou, především z důvodu lepší orientace a nesprávné metodiky při nácviku. Je potřeba se ale smířit s tím, že si namočíme hlavu, protože ta by měla vždy být při výdechu pod vodou. Obecně lze říci, že problémem je správná technika, která je relativně náročná k naučení, tak aby si každý z nás plaváním opravdu jen pomáhal. Další častou chybou, na kterou je nutné si dát pozor, je tzv. křivý střih, kdy nohy nezabírají rovnoměrně,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.