Čtyři živly, které nás obklopují, co je svět světem, jsou nejen součástí našeho každodenního života vně, ale jsou přímo nedílnou součástí nás samých i uvnitř duše. Pracujeme s nimi i je žijeme. A ony jsou také první, co na nás umí zavolat: „Máš problém, řeš ho!“ Stačí si všímat. Jsou to: Oheň, Voda, Země a Vzduch.

water

Někde jsem svého času četla krásné poučení. Říká:
Dívat se, ale i vidět
Slyšet, ale i naslouchat
Mluvit, ale i vést dialog
Být, ale i vnímat
Žít, ale i prožívat.

Už naši předkové přiřadili a jistě právem každý z přírodních živlů nějaké oblasti lidského života. Aby taky ne, vždyť i my jsme přírodou. (Leckdy bohužel).

 • Oheň zastupuje naši energii, náboj
 • Voda naše city, emoce
 • Vzduch naše myšlení, rácio, intelekt
 • Země oblast hmotnou

Pokud se budeme řídit ponaučením shora, jestliže budeme chodit po světě a naslouchat, vnímat, cítit, prožívat a mít oči otevřené, můžeme si sami lépe uvědomit spoustu věcí a také je potažmo i řešit. Protože první, co se pokazí, nebo na sebe upozorní, bude ten živel, který nemáme v rovnováze. Respektive oblast, kterou zastupuje.

Pronásleduje vás voda? Řešte si vztahy!

 • Už dvakrát jste vytopili sousedy a neustále něco rozléváte? Teče vám najednou do domu? Vytápí vás někdo, prostě máte potíže s vodou? – Řešte si vztahy. Něco v oblasti citů vám přetéká a voda, která také nějak nejde ukočírovat, se chová úplně stejně. Upozorňuje vás na to. Teče ze všech stran tak jako vaše city.
 • (Když jsem seznala, že můj vztah je to, co bych měla řešit, když jsem byla smutná z toho, že citová oblast, kterou jsem právě žila, je doopravdy špatně, byla jsem neustále samá domácí povodeň a ve finále mi prasklo 500litrové akvárium)
 • Už třikrát za týden jste při pokusu rozsvítit jakékoli světlo odstřelili žárovku? Zkratovali jste fén jen tím, že jste ho drželi zapnutý v ruce (a nemáchali ho vedle sebe ve vaně)? Zlobí vás elektrospotřebiče? – Jste narvaní energií, naštvaní a neventilujete to. Nosíte v sobě vztek, který se přetransformuje na napětí, kterým zásobujete okolí a všechno, na co sáhnete. To se nedivte, že žárovka nevydrží. Pošlete jí víc energie, než na jakou je připravená.
 • (Tohle se mi stává běžně a nejsem sama. Jakmile jsem naštvaná, nedokážu rozsvítit tak, abych záhy neklusala pro jinou žárovku)
 • Neustále vám něco padá na zem, zakopáváte, nebo vám už poněkolikáté spadl květináč s hlínou, která se vysypala? Rozpadla se vám z ničeho kamenná zídka a podobně? Bacha na peníze a všechno hmotné, včetně majetku. Možná děláte něco špatně!
 • (I tohle znám důvěrně nejen já. Stačí to pojmenovat.)
 • I Vzduch, a tedy otázky našich myšlenek či přetěžování intelektuální oblasti na sebe umí upozornit. Čím? Předně větrem jako takovým, ovšem to by znamenalo, že pokaždé, když nám vítr zafouká do tváře, je něco špatně. Tak to není. Teprve ve chvíli, když nám vítr začne škodit, měli bychom se zamyslet. A to hlavně nad tím, nad čím přemýšlíme a jak.

A víte, jak nám umí Universum povědět, že právě tuhle myšlenku bychom naopak měli udržet a rozvinout? Tehdy najdete někde při sobě pírko. Případně před vás nebo na vás spadne. (Logicky sem nepatří situace, když máte děravý polštář a ráno peří plnou hlavu. Tam je chyba ve švu. :-))

Vlastně na tom není ani nic mystického, jen prostě všechno souvisí se vším.

Související články

Reklama