Princip Vratných misek je jednoduchý. Pokud chcete jídlo s sebou a zároveň vám záleží na planetě, můžete si v několika restauracích po republice vyžádat jídlo do Vratné misky. Zaplatíte za ni zálohu 150 korun a následně ji můžete vrátit v kterékoli restauraci, která je do systému zapojená. A jídlo vám do ní při troše vstřícnosti dají i v jiných stravovacích zařízeních. Ostatně to můžete zkusit i s vlastní miskou.
 
„Cílem projektu je snížit spotřebu jednorázového nádobí, respektive boxů na jídlo s sebou a nahradit jednorázové obaly trvalejším řešením,“ vysvětluje záměr zakladatel projektu Vratné misky Jan Havránek.


Uživatele možná zprvu zaskočí, že misky jsou plastové. Jde ovšem o recyklovatelné materiály. Vyrábějí se ve Švýcarsku. Samotná miska je z kompozitního plastu a průhledné víčko z polypropylenu. Za svůj život nahradí jedna Vratná miska až 600 těch jednorázových.
 
Pilotní fáze projektu zatím funguje na 17 místech České republiky. Jde o některé restaurace v Praze, v Brně, v Hradci Králové, v Olomouci, v Plzni a v Poděbradech. Na konkrétní seznam se můžete podívat ZDE.
 
„Nevýhodou je, že vratné obaly nelze používat úplně všude. Je totiž potřeba profesionální myčka na nádobí, což například stánkový prodej většinou nemá,“ upozorňuje Havránek.

Jan Havránek, který za Vratnými miskami stojí, navázal na projekt vratných kelímků na kávu s názvem Otoč kelímek. Kelímky za zálohu 50 korun jsou momentálně dostupné na více než tři sta místech po celé České republice. Dá se tedy předpokládat, že i misky budou nadále expandovat.

Náš dojem
 
Vratnou misku jsme vyzkoušely i v redakci. V jednom ze zapojených podniků jsme si objednaly špagety Carbonara. Miska je z velmi pevného materiálu, který se jen tak nepromáčkne. Má dva oddělené prostory. Aby se například nesmíchalo maso s přílohou apod. Víčko skvěle těsní a neměly bychom strach si do misky objednat ani polévku. Cesta z restaurace trvala asi deset minut a jídlo bylo po dovezení ještě příjemně teplé. Miska není tak lehká jako klasické plastové krabičky, ale to je daň za její „nezničitelnost“. Kulatý tvar není úplně vyhovující pro všechny typy kabelek či tašek. Ovšem design misky tento nedostatek vynahrazuje.

Čtěte také:

Reklama