Osprchovat se ve vaně není takový problém. Mnohem větší potíž bývá s tím, abyste uvedli koupelnu do původního stavu, tedy především vytřeli podlahu, kde je nacákaná spousta vody.  Ale kde je potom požitek z příjemné osvěžující sprchy, když následuje úklid s hadrem v ruce?


Řešení ale existuje. Jmenuje se vanová zástěna, případně vanový box. 

 


 


Vanová zástěna slouží k tomu, aby zadržela odstřikující vodu při sprchování. Zakrývá pouze část kolem sprchy. Různé firmy nabízejí různé typy, vybrat si lze z mnoha velikostí, tvarů i několika materiálů. Nejlevnější koupíte za necelých 10 000 korun, mohou však být i několikrát dražší. Základní dělení sprchových zástěn je na pevné a skládací či posuvné. Vysvětlovat princip pevné zástěny je asi zbytečné. U posuvných zpravidla bývá jeden segment pevný a další za něj skládáte. U otočných zástěn je skládáte rovnoběžně s kratší stěnou vany.  Možné je i atypické řešení, kdy máte sprchu uprostřed vany a zástěna kolem vytváří uzavřený půlkruh.

 


Méně častěji se setkáte s vanovými kouty neboli boxy. Vanový kout uzavírá celou plochu kolem vany a vstupujete do něj otevřenými dvířky jako u sprchových koutů. Vana se tak promění v hlubokou sprchovou vaničku se všemi výhodami i zápory. Mezi klady patří například to, že zadrží mnohem více vody než zástěna. Vanová zástěna je předurčena k tomu, aby zachytila pouze odstřikující vodu. Jestliže přímo proti ní pustíte sprchu, voda proteče, neboť nikdy netěsní tak dobře jako kout. Na druhé straně čištění koutu může někomu připomínat mytí oken. A znáte někoho, kdo tuto činnost miluje?


Budete-li mít štěstí, můžete zástěnu či kout osadit na vanu i dodatečně.  Potřebujete k tomu rovný okraj, široký několik centrimetrů. Jinak sem zástěnu neumístíte. Mnohem lepší je situace, kdy rekonstruujete koupelnu nebo si aspoň pořizujete novou vanu. Mnozí výrobci totiž dnes nabízejí speciální typy van určené také ke sprchování. V části kolem odpadu mají kolmé stěny, aby se co nejvíce zvětšil prostor pro pohyb. Dno tady bývá rovné a doplněné protiskluzovým povrchem, neboť právě ve vaně dochází k mnoha nepříjemným úrazům. K těmto vanám zpravidla firmy či prodejci přímo doporučují konkrétní typ zástěny, které na ni přesně padne.Foto: archiv firem Duscholux a Hűppe

Reklama