Malá koupelna v pražském bytě po prarodičích rodině paní Silvii nikdy nevyhovovala. Zůstávala v původním stavu a dlouho úpěnlivě volala po rekonstrukci. Úzká místnost bez okna působila díky použitým obkladům doslova stísněně. Rekonstrukce z ní udělala moderní, vzdušný a příjemný prostor. Velkoformátové obklady v bílé a světle zelené barvě dodaly místnosti světlo a zároveň ji opticky snížily a rozšířily. Zároveň pomohly překonat stále dost častý předsudek, že do malé koupelny se velké formáty obkladů a dlažeb nehodí.

Původní řešení koupelny, které obklady kombinovalo s výraznou tapetou a malým tmavým zrcadlem, na stísněný prostor zbytečně upozorňovalo. Obklady, ale i umístění světla, místnost navíc opticky zvýšily, takže působila neútulně. Velké množství úklidových prostředků a dalších pomůcek neuspořádaně umístěných v prostoru bylo důsledkem absolutní absence jakýchkoliv úložných prostor.

koupelna

Původní koupelna

V koupelně o velikosti 2,58 m2 bylo zásadní důsledné plánování. Díky omezenému prostoru totiž hrál roli každý centimetr. Prostor se měl opticky snížit, rozšířit a prosvětlit. Rodina si navrhované obklady na doporučení prohlédla přímo v prodejně, e-shop totiž návštěvu specializované vzorkovny nemůže nahradit.

S nápadem nového vzhledu koupelny přišli zástupci Creative shopu RAKO, které rodina oslovila. Do nové koupelny navrhli obklady ze série Tendence. Jde o oblíbenou, osvědčenou a přitom moderní sérii připravenou modelovat prostor dle představ investora či architekta. Obklady ve formátu 20 x 60 pomohly místnost opticky zvětšit, sjednotit a rozzářit. Bílé obkládačky dodávají koupelně světlo a prostor, zatímco ty jasně zelené s jemně řádkovaným designem připomínajícím textilní tkaninu plochu osvěžují a zatraktivňují.

Volbou velkého formátu bylo dosaženo celistvosti plochy a čistého, elegantního vzhledu. Horizontální orientace velkého obdélníkového formátu atmosféru zklidnila a zároveň pomohla pocitově snížit strop a koupelnu rozšířit. Tuto linii podporují také vertikální dekorační prvky: Zajímavý detail zde tvoří jednobarevné zelené listely rozměru 60 x 1,3 cm v odstínu základních obkládaček.

Obdobně pak pozornost upoutává jednobarevná mozaika 5 x 5 cm, která velký formát doplnila a celkově prostor koupelny zatraktivnila. Mozaika se často používá i jako řešení obložení technicky problematických míst jako např. obložení vany nebo sprchového koutu. Vanu i umyvadlo si majitelé bytu dle návrhu vybrali sami v doporučené autorizované prodejně. Malé koupelně prospívá i vhodně umístěné zrcadlo bez rámu nad umyvadlem, které ji na pohled doslova nafoukne. Důležitou roli hrají také nová vhodně umístěná světla.

Světlá barva a třpytky pro podlahu

koupelna

Na podlahu byla využita světlá kalibrovaná dlažba série Spirit (RAKO), která se pokládá s velmi úzkou spárou, jen 2 mm. Díky ní podlaha působí elegantně a podpoří optické zvětšení plochy. Méně spár se také lépe udržuje. Charakteristickým znakem dlaždic Spirit 45 x 45 cm je textilní struktura s výrazným třpytkovým efektem, na první pohled napodobující povrch koberce. Vhodnou alternativou pro tuto koupelnu je série Board v celém svém barevném spektru, perfektně padnoucí k nejširšímu spektru sérií obkladů.

Pro samotnou pokládku obkladových prvků poskytli odborníci paní Silvii doporučení vhodných materiálů, jako jsou lepidla nebo spárovací hmoty. Rozhodnutí obrátit se na odborníky RAKO paní Silvie při pohledu zpět hodnotí jako dobrou volbu.

S novou koupelnou je celá rodina velmi spokojena – také se vám líbí?

www.rako.cz

Čtěte také: