Je jedno, jestli má před sebou závěrečnou zkoušku ve škole, blíží se termín uzávěrky nebo musí odevzdat důležitou prezentaci, prokrastinátor má zkrátka na všechno dost času. Dokud už to opravdu nehoří. Prokrastinace neboli odkládání věcí na poslední chvíli, se týká každého pátého člověka...
Kdo by se rád pouštěl do složitých a nepříjemných povinností? Odkládat je na později mají tendenci téměř všichni. Problém nastává, když se člověku nevyřešené úkoly začnou hromadit do takové míry, až hrozí, že se v nich doslova utopí.
Většina lidí, včetně samotných postižených, zaměňují prokrastinaci s leností a slabou vůlí. To je ale velký omyl. Lenoch se totiž vyhýbá jakékoli práci a povinnostem, zatímco prokrastinátor důležitý úkol neustále hrne před sebou a mezitím dělá cokoliv jiného, jen ne to, co by skutečně měl. Jinými slovy: vymýšlí si neustále nové výmluvy, proč TO zrovna nemůže udělat. Raději se pustí do důkladného úklidu, zajde na nákup, vyřídí e-maily nebo se bude hodiny zabývat něčím bezvýznamným, co ho může zdržet od skutečně důležité povinnosti. Tak si alespoň může stěžovat, že má spoustu práce a na ONU věc nemá vůbec čas. Nakonec se ale k úkolu dokope a v tom největším stresu ho začne řešit. Pokud mu to projde, prokrastinuje směle dál. V opačném případě může upadnout do depresí, zavalit se výčitkami a pocity vlastní neschopnosti.
Strach z neúspěchu
Prokrastinace je typická například pro vysokoškolské studenty. Přípravu na zkoušku odkládají na poslední chvíli, a pak se doslova hroutí pod tlakem.
„Vím, že bych se měla už dávno učit na státnice, ale nejsem schopná se k tomu přinutit,“ říká šestadvacetiletá Kateřina, studentka 3. ročníku Fakulty humanitních studií v Praze. „Jsem schopná strávit půl dne na internetu, na Facebooku nebo u televize. Přitom mě ale pořád hryže svědomí a strach, že to pak nezvládnu. Už teď jsem ve skluzu, ale pořád šprtání odkládám,“ přiznává provinile Katka, kterou prý k učení donutí teprve opravdová časová tíseň. „Když už vidím, že je vážně zle, dokážu zabrat. Dopuju se jedním Red Bullem za druhým a drtím celý den i noc.“
Právě vidina selhání nebo nějakého velkého průšvihu je pro prokrastinátory jak příčinou jejich otálení, tak důvodem, který je konečně dotlačí k činu. Neustálé stresové ataky na organismus mohou mít ale podle odborníků neblahé zdravotní následky, od nespavostí až po zhoršenou imunitu organismu. Prokrastinace ale dokáže pořádně zamávat také s osobním a pracovním životem. Je totiž spojena s již zmíněnou leností, nezodpovědným chováním a ovlivnitelným životním stylem.
Jak s ní bojovat?
Zatímco někteří psychologové se snaží nejprve najít příčinu (přílišná kritika rodičů v dětství, nízké sebevědomí atp.), jiní doporučují okamžité plánování času neboli time-management. Nejtěžšímu úkolu bychom se přitom zpočátku měli věnovat jen krátce, aby nás práce brzy neodradila. Poté si můžeme postupně čas prodlužovat. Není dobré stanovit si příliš velká očekávání a nereálné cíle. I v tomto případě platí, že méně je více. Důležité je, aby člověk úkol dělal pravidelně a zůstal vytrvalý. Motivací také může být udržet s někým krok nebo se vzájemně povzbuzovat. Osvědčila se i metoda, kdy se za dodržení každodenního plánu něčím odměníme nebo naopak potrestáme.
Pokud se nám nedaří prokrastinaci překonat, bude nutné navštívit psychologa nebo podstoupit terapii a pracovat na odstranění příčiny pod odborným dohledem.
Nejčastější příznaky prokrastinace
- Nesprávný odhad času
- Člověk neví čím začít
- Pocit vytíženosti a vyčerpání
- Pocit, že je příliš mnoho jiných důležitějších věcí na práci
- Obavy ze selhání a neúspěchu
- Negativní přístup k termínům a uzávěrkám
- Pocit manipulace a kontroly ze strany nadřízeného nebo zadavatele úkolu
Nový komentář
Komentáře
Na mě funguje systém odměny, kterou si dopřeju.
U mě se to týká jen hodně nepříjemných nebo nezáživných úkolů a prací a ještě je to kombinace s tím, že vlastně nesnáším dělat věci na poslední chvíli, takže vlastně stále bojuji sama se sebou
Nápodobně.. Na maturitu jsem se učila jen o svaťáku, ale to byla brnkačka oproti absoluriím - taky jsem je teda zvládla, ale prostě týden je málo. Teď na zkoušky se učím max. dva dny, protože mi přijde, že kdybych se učila dřív, tak to zapomenu, nebo se vždycky najde něco důežitějšího (umýt koupelnu nebo kuchyň, vařit, žehlit, seriál taky nepočká..
).. No jsem zvědavá, jak se budu učit na státnice.. (Kamarád říkal, že se šprtal 3 měsíce na ně.. To jsem na sebe zvědavá)
Ale "naštěstí" se tohle projevuje jen ve škole, v práci mám všechno naplánované a jedu podle plánu..
Eva Soukupová — #13 Není to brzy?
tohle pasuje na syna,nic si dopředu nepřipraví
já vždycky říkám, že jsem chronický prokrastinátor, ale budu to řešit až pak
RenataP — #10 myslím si, že vedu, bo ten můj vyměňuje už skoro 20 let šuplíky v kuchyňské lince
To pasuje na synka. Letos bude maturovat, totálně na školu kašle, už z něj trochu vyšiluju.
tak já se hlásím mezi totální puntičkáře a výše i níže zmiňované z duše nenávidím...
...leze mi to na mozek... tenhle typ je přesně manžel, rok meje auto, takže auto meje jednou ročně... tři roky přidělává práh k ložnici, rok shání ukradený disky k autu, poličky odloženy na nikdy apod...
rvala bych si vlasy ale je to dobrý v tom,že co doopravdy chci, to si nakonec udělám sama...
takže mi to tříbí charakter.
Nápadně mi to připomíná mě. Na státnice jsem se dokázala začít učit až 3 dny předem. Dřív mi to fakt nešlo. Připravila jsem si tím pěknej stres, ale nakonec jsem to zvládla - hodně pomohlo, že jsem si všechno učivo přečetla ještě těsně před každou zkouškou, protože jsem vždycky měla hodinu a půl čas.
Děkuji za článek. Nejsem lenoch, jsem prokrastinátor
. Horší je, že stejný je i syn. Jen nevím, co se s tím dá dělat.
tak šestadvacetiletá Kateřina ve třetím ročníku už toho zřejmě prokrastinovala hodně
maje — #4 no ja zase vsechno udelam hlned, abych na tonemusela myslet a mela volno
maje — #4 Tak to já jsem prokrastinátor a ještě línej lempl
DanaD — #3 tak přesně tímhle se řídím taky. jinak já se hrdě hlásím mezi "lemply". a není v tom strach, ale obyčejná lenost. pak vždycky jen čumím, když zjistím, že jsem to nestihla
za nasich mladych let jsme rikali... Co muzes udelat dneska, muzes zrovna tak udelat pozitri a zitrek mas volnej .....
U mně je to naopak, právě ty nepříjemné povinnosti se snažím udělat či vyřídit co nejdříve
nepříliš hrdě se hlásím do této skupiny...vše na poslední chvili
Vím že na vyparacování seminárky mám 3 měsíce, ale stejne ji pišu ve dne v noci 2 dny v kuse těsně před odevdáním
Ale zase ve stresu podávám lepší výkon