Jsou všude. Snad každý obchod vám v posledních letech vnucuje členství ve svém fun clubu, které má přinášet řadu výhod. Pro nakupujícího a hlavně samozřejmě pro prodávajícího. Pojí se k němu různé dárkové poukázky nebo aspoň slevové kupóny, které jsou motivací pro další nákup. 

Pamatuji si, jak jsem kdysi dávno byla nadšená, když jsem získala svou první slevovou kartičku do jistého obchodu. Měla jsem ji neustále v peněžence a několikrát samozřejmě „výhodně“ použila.

  • Pak věrnostních kartiček přibývalo.

cardČím jich bylo více, tím méně jsem je kupodivu používala. Svého času byla moje peněženka tak naditá, že kdyby mi ji v té době ukradl zloděj, musel by být na první pohled nadšený, jaký v ní asi bude majlant. Druhý pohled, resp. otevření peněženky by jej pak zchladil, protože obsah tvořily povětšinou právě slevové kartičky.

  • Časem jsem je přestala nosit úplně. Asi už tolik neušetřím, ale zase šetřím záda, když nenosím tak těžkou kabelku…

Podobně neschopná jsem také v používání slevových kupónů. Nabízejí obvykle deset procent (někdy více) a často je to podmíněno určitým objemem nákupu. Ale tak když jde o věci, které člověk stejně potřebuje (například zboží z drogerie), proč nenakoupit výhodně nějakou zásobu, že?

  • Problémem ovšem je, že mají všechny jen určitou dobu platnosti.

A pokud to neudělám hned první den, kdy kupóny získám, neudělám to pravděpodobně již nikdy. Většinou je pak najdu cca půl roku po vypršení té dané lhůty. 

A nejsem v tom evidentně sama. Jednou jsem četla zajímavé pojednání o tom, že čím má poukázka (ať už slevová, nebo dárková) delší dobu platnosti, tím je menší pravděpodobnost, že ji využijeme. Dělal se na to snad i nějaký výzkum. Někdy je s podivem, na co vše se přijde, ale tomuhle bych i věřila.

  • Však jsem takový skrytý účastník podobného průzkumu s těmi všemi svými propadlými dárkovými kupony.

Dokonce všechny ty obchody, které dárkové poukazy nabízejí, podezírám, že schválně dávají tak dlouhou dobu platnosti. Ta vás totiž dostatečně ukolíbá: „Hm, rok – to je přece dlouhá doba, to využiji později...

Houby s octem. Rok uteče jako voda a kde nic, tu nic.

Ale tak možná to mají někteří nakupující jinak.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si také:

Reklama