Řetězové dopisy, nověji e-maily. Možná se mi to jen zdá, ale objevují se v záhadných pravidelných cyklech, útočí zřejmě ve smečce a vyberou si zrovna tu dobu, kdy má naše životní sinusoida amplitudu směrem dolů a my jsme na všechny ty kraviny (pardon) nějak vnímavější. Asi je pro to vlastně i logické vysvětlení, ale upřímně řečeno jsem příliš líná, než abych o tom přemýšlela. V momentě, kdy si oddychnete, přijde nová pěkná nálož. A co s tím?

email

Z dětství u babičky si pamatuji mnoho věcí. A jednou z nich byl starý psací stroj, na němž jsem později psala své prvotiny, které stále ještě čekají na nějaké drobné uznání v podobě Pulitzerovy ceny nebo tak podobně (smích).

Babička psací stroj používala málokdy. Vlastně mám pocit, že právě jen ve chvílích, kdy do její schránky „připlul“ řetězový dopis. Tehdy ještě často poctivě psaný rukou (ne všichni měli zřejmě psací stroj). Následovalo několik dnů váhání a ujišťování, že na tyhle věci se v naší rodině nevěří, ale pak - pro klid v duši - babička většinou sedla, dopis opsala (bylo to dvacetkrát?) a podpořila obrat tehdejší pošty.

Z těch textů už si nic moc nepamatuji, i když moje zvědavost mě samozřejmě přinutila nahlédnout.

  • Většinou se v nich psalo, že obletěly celý svět (pcha), a že ta a ta osoba je poslala a vyhrála velké množství peněž, zatímco jistý člověk zapomněl a přišel o práci i o život (nebo v opačném pořadí? :-))

Zde moje vzpomínka na řetězové dopisy končí. Zaplať pánbůh jsem často měnila adresu, a asi jsem byla k nedohledání, nebo jsem měla nadprůměrně inteligentní známé. To už se dnes nedovím. Jisté je, že s nárůstem e-mailové komunikace inteligence zřejmě klesá (nebo nikoho neodrazuje cena za poštovné) a řetězové dopisy, resp. e-maily začaly postihovat i mě.

Kdo nikdy neposlal řetězový dopis, ať nečte dál. Je tak snadné podlehnout, zvlášť když slibují, že kolika lidem to pošleš, tolikrát budeš mít štěstí. Někdy následují i výše zmíněné výhrůžky, ale to už je kapitola sama pro sebe.

  • A mohu vás ujistit, že tyto ptákoviny mi chodí i od vysokoškolsky vzdělaných lidí, jsou mezi nimi právníci i lékaři, za jiných okolností naprosto inteligentní a realisticky uvažující lidé. Často se omlouvají: promiň, ale musela jsem poslat, atd. Hezké, ale co já s tím?

Jednou jsem se velmi dotkla jisté mé známé, když jsem ji velice slušně požádala, ať mi podobné věci, zvlášť ty, kde se vyhrožuje ztrátou zdraví či života, neposílá. Objemné prezentace plné kačátek a koťátek ještě snesu (pokud je můj mail box pro přehnanou velikost neodmítne), ale abych obden řešila neštěstí, která mě mohou potkat, to tedy ne.

Jiná moje známá chce zase řetězový život evidentně obrátit k lepšímu. Protože umazává ty výhružné konce a připisuje si tam své vlastní - povětšinou humorné a pozitivně naladěné - následky, aby je pak vypustila do světa dál.

Poslat, či neposlat?

Řetězové dopisy jsou prý hojně rozšířeny po celém světě, není to žádná česká specialita, i když samozřejmě nevěřte tomu, že již šestkrát obletěly svět (oblíbené spojení) a je jen na vás, zda tento úžasný proces pokazíte, či nikoliv.

  • Inu, kam se hrabe Hamletovo dilema. :-)

Speciální kategorii pak tvoří zprávy, jež se blíží pyramidové hře. Pak takový typický dopis obsahuje i jména a adresy a vy musíte postupovat přesně dle instrukcí a poslat to dalším ubožákům, občas jde i o zasílání peněz, ale třeba i receptů na vyzkoušenou mňamku, což je takový příjemný výstřelek poslední doby a úplně bych se tomu nebránila. :-)

Co je HOAX?

Nepravdivá poplašná zpráva, občas žertovná, vždy však nevyžádaná. Postihla už i facebook, kde vám třeba každou chvíli technicky méně gramotný přítel (v jádru ovšem dobrák) vystaví na zeď nějakou naprostou blbovinu, protože ji před chvílí sám dostal odjinud.

„Nákaza“ se v tomto případě šíří celkem rychle v dnešní době. A právě do této kategorie patří i řetězové dopisy, často spjaty s nějakou absurdní příhodou a útokem na city, nebo aspoň výzvou si něco přát v momentě odesílání na další adresy.

Jedenácté přikázání: Adresy nevyzradíš

Samostatnou kapitolou novodobých řetězáků je pak zveřejňování adres vašich známých, resp. celých svých adresářů. Nezapomeňte, že když už dáváte další trpitele do kopie, je dobré použít udělátko pro skrytí adres.

  • V opačném případě totiž hrozí, že se vám skutečně něco stane. Vaši známí vás začnou nenávidět...

A co vy, milé čtenářky? Jak reagujete na řetězové e-maily a který vám nahnal největší strach? Napište nám do komentářů, ať na své problémy nejste samy.

Přečtěte si také:

Reklama