Příčně plochá noha neboli vybočený palec, jinak řečeno halux, je problémem takřka výhradně ženským. Jestli jím přímo sami netrpíte, určitě aspoň znáte někoho ze svého okolí.

hills

Takto zdeformovaná noha nevypadá příliš hezky. Prsty včetně palce se sbíhají do špičky a palcový kloub je výrazně vybočený do strany. Sehnat pro takovou nožku sexy botky je už téměř nemožné, ženy jsou pak odkázané na pohodlnou zdravotní obuv a podpatky se propadnou do světa pohádek.

Příčně plochá noha je vada související s přetěžováním příčné klenby nohy. Klenba poklesne, zhorší se její pružnost, objeví se bolesti a chůze se stává nepříjemnou činností.

Důvody vzniku

Špičaté boty a vysoké podpatky

hillsZnámou příčinou je dlouhodobé nošení vysokých podpatků a špičatých bot, které chodidlo deformují a zároveň váhu těla přenášejí do úplně jiných míst, než je přirozené. Ženy ve vysokých podpatcích vlastně stále chodí po špičkách (stejně jako pes nebo kočka), a místo aby váhu rozložily i na patu a podélnou klenbu nohy, je celá soustředěná do příčné klenby na pár centimetrů čtverečních. Jestliže to trvá příliš dlouho, klenba se jim jednoho dne z té zátěže zhroutí.

Dědičnost

Genetické dispozice byly neoddiskutovatelně prokázány, proto jste-li dcera matky trpící haluxem, hlídejte se už od mládí. Jestli budete mít smůlu, nepomůže vám ale ani fakt, že se na lodičky na jehlách budete celý život dívat jen do výlohy.

Hormony

Odborníci uvažují i o vlivu ženských hormonů, ale tento fakt zatím nebyl potvrzen.

Co se děje?

Vazivo držící všechny kosti ve správné poloze začne povolovat a klenba nohy se „rozjíždí“ do stran. Na vnitřní straně nohy začne vybočovat palcový kloub a zároveň se palec stáčí k ostatním prstům.

Jak se problémů zbavit?

Vložky

Přijdete-li k lékaři hned na začátku potíží, stačí vám ke zlepšení stavu jen rehabilitační cvičení a vložky do bot. Osvědčily se i takzvané meziprstní korektory, které nohu nutí do původního zdravého postavení kostí. Nosí se do bot a v noci na spaní.

Obuv

Nutná je samozřejmě okamžitá změna obuvi. Boty mají mít dobře tvarovanou vnitřní stélku, podpatky ve výšce asi tří centimetrů a volnou prostornou špičku. Materiál musí být lehký, pružný a měl by dobře „dýchat“.

Váha

Jste-li baculka, bude potřeba upravit i váhu. Je přece rozdíl, zda nemocná noha nese 60 kilogramů, nebo o dvacet víc.

Operace

Pokud ale včas nepřijdete, hrozí vám operace, při níž jen samotná rehabilitace trvá tři měsíce a je dost bolestivá.

Nosíte často vysoké podpatky? A máte s tím nějaké problémy?

Reklama