Itálie nežije jen olympiádou, ale i poněkud „zábavným“ soudním procesem. Dva penzisté (76 let) se přou o to, zda žil Ježíš Kristus.
V soudní síni ve Viterbu proti sobě stojí katolický kněz a ateista. Enrico a Luigi. Ten druhý tvrdě nesouhlasí s jakýmkoliv náboženstvím a svou žalobou prý chce zničit církev. Paradoxem je, že kdysi studoval kněžský seminář a s obžalovaným byli kdysi nejen spolužáci, ale i dobří přátelé. Enrico Righi se po dostudování stal knězem, jeho kamarád a nyní protivník Luigi Cascioli, pracoval jako agronom. Jejich spor se neobjevil až teď, trvá již mnoho let. A malé městečko Bagnoreio, kde oba žijí, se tím královsky baví.

Proč se přou?
Ateista Luigi tvrdí, že Enrico a s ním celá církev porušují italské zákony tím, že uznávají historickou existenci Ježíše Krista. Navíc jej považují za Božího syna. A jaké zákony jsou porušovány? Zákon o zneužití důvěry lidí a zákon o záměně osob. "Inicioval jsem toto stíhání, protože chci zasadit konečnou ránu církvi, nositelce tmářství a úpadku," řekl Luigi Cascioli agentuře Reuters. Chce prostě katolickou církev zlikvidovat. I když se tiše šeptá, že si takto chce připravit půdu pro vydání své knihy – La Favola di Cristo (Báje o Kristovi), kde samozřejmě existenci Krista popírá.

Luigi na svých internetových stránkách uvádí, že kromě evangelií nejsou žádné spolehlivé důkazy o tom, že Ježíš žil a zemřel v prvním století na území Palestiny. Falzifikátoři podle něj ve druhém století stvořili osobu Ježíše manipulací, neboť si k tomu vypůjčili životní příběh Jana z Gamaly, o němž se pouze ví, že pravděpodobně žil v 1. století v Palestině a organizoval vzpouru proti římské armádě.


Neuznává informace římských dějepisců z počátku století, kteří se o člověku zvaném Christus nebo Chrestos zmiňovali (např. Tacitus, Suetonius aj). Jsou to prý informace z druhé ruky, protože například zmíněný Tacitus žil později a mohl se o Kristovi dozvědět z doslechu a neověřil si, zda opravdu existoval, tvrdí Luigi.

Naopak Righi se hájí tím, že o Ježíšově životě bylo sepsáno ohromné množství svědectví v náboženských i světských textech a miliony lidí v něj věří už po dvě tisíciletí. Cascioli se zase nechal slyšet, že stáhne
svou žalobu jen v případě, že Righi do konce měsíce přijde s neotřesitelným důkazem Kristovy existence.

A tak soud musí posuzovat spor, v němž má obžalovaný kněz Righi dokázat, že Kristus opravdu byl historickou osobností. Samotný Righi je soudním řízením znechucen – i když se s Luigim Casciolim po léta dohadují, neví, proč si jako prostředek k prokázání existence Krista vybral právě jeho. Vatikán se ke sporu vůbec nevyjadřuje. Takže tíha leží na otci Righim.  Optimismus mu neschází. Říká, že „vyhrát mi asi pomůže jen zázrak“ . Dokáže, zda žil Ježíš Kristus?

 

 

zdroj: idnes.cz
        aktualne.cz

Reklama