Kožní alergie mají mnoho příčin i podob. Projevy mohou být způsobeny kontaktem povrchu těla s kovy, umělými hmotami, léky a chemickými látkami, ale také rostlinami či různými tkaninami. Kožní přecitlivělost se poté projeví například jako atopický ekzém či kontaktní dermatitida.

Atopický ekzém se nejčastěji objevuje poprvé u malých dětí a může přetrvávat až do dospělosti.

  • Příznakem je kožní vyrážka, obvykle červené barvy.
  • Kůže je nápadně suchá, nepříjemně svědí a často praská.
  • Svědění je úporné zejména v počátečních fázích onemocnění, což nutí postiženého ke škrábání postižených míst. To pak často vede k poškození kůže a zanesení hnisavé infekce, nejčastěji streptokokového nebo stafylokokového původu.
  • U malých dětí atopický ekzém typicky začíná na hlavě a tvářích, později se objevuje na loktech, zápěstích, krku, nártech, pod koleny a na obličeji.

kožní

Ačkoliv se tento typ alergie projevuje na kůži, alergeny vstupují do těla dýchací nebo trávicí soustavou. Za rozvojem přecitlivělosti nejčastěji stojí prach, roztoči nebo pyl.

Pozor na kontakt!

Alergická kontaktní dermatitida vzniká při přímém kontaktu kůže s konkrétním alergenem. Tento typ alergie se svým projevem může velmi nápadně podobat atopickému ekzému, na rozdíl od něj však vyrážka bývá omezena na místo styku s alergenem. Kontaktní dermatitida je často spjata s nošením šperků z niklu, chromu a jiných kovů. Další běžnou příčinou je přecitlivělost na latex či chemické prostředky, které se běžně používají k uklízení.

Kopřivka může přerůst v angioedém

Kopřivka je onemocnění charakterizované výsevem takzvaných pupenů, které jsou velmi svědivé a jejich rozšíření netrvá obvykle déle než několik minut či hodin. Rozvoj kopřivky způsobuje uvolnění histaminu z žírných buněk, což vede k rozšíření cév v postižené lokalitě. Uvolněný histamin nejprve způsobí zarudnutí kůže a následně rozvoj charakteristických pupenů neboli pomfů. Ty můžeme popsat jako silně svědící, oteklá, plochá a dobře ohraničená ložiska. Pokud se k rozsevu pupenů přidá i otok v hlubších částech kůže, hovoříme o takzvaném angioedému, který může nemocného ohrozit na životě. Rozvoj alergické formy kopřivky nejčastěji způsobují léky, potraviny nebo hmyzí jed.

Projevy přecitlivělosti trápí stále více obyvatel vyspělých zemí. Různým typem alergie trpí podle lékařských odhadů až třetina obyvatelstva. Pokud u sebe pozorujete rozvoj výše zmíněných kožních projevů, neváhejte a ihned navštivte specialistu v oboru alergologie a imunologie. Jedině odborník vám totiž může pomoci účinně zmírnit příznaky vašich obtíží.

Zdroj: www.pylovasluzba.cz

Reklama