V minulosti byla na Slovensku nejvýznamnějším a nerozšířenějším způsobem dopravy plavba po řekách na vorech. Dnes představuje tato plavba jednu z nejpřitažlivějších turistických atrakcí. Známá je především plavba po Dunajci.

 Vyhlídková plavba na pltích po Dunajci

Tato plavba patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v Pieninském národním parku na severovýchodě Slovenska.

krajina

Polská řeka Dunajec přitéká z Tater a vlévá se do Visly, protéká zhruba osmikilometrovým úsekem, překrásným kaňonem, jenž tvoří slovensko-polskou státní hranici.

mapa

krajina

Plťe (vory)

Plť je tvořena pěticí dohromady svázaných úzkých dřevěných člunů. Jedna plť pojme 15 až 20 cestujících a obsluhují ji dva pltníci.

 

pltee

jeden

Nástup a výstup

Na plť se nastupuje v obci Červený Kláštor, a to buď přímo u kláštera, anebo výše proti proudu u samotné vesnice. Ještě výše lze začít u obce Majere. Plavba končí u státní hranice poblíž vesnice Lesnica.

mapa

Čas, délka a trasa plavby

Délka plavby je 9–12 kilometrů. Za zhruba 80 minut plavby si můžete s různých stran prohlédnout siluetu vrchu Tri Koruny; dozvíte se, jak vznikl název Pieniny, a kde Juraj Jánošík přeskočil Dunajec ze Slovenska do Polska. Spatříte i sedm zkamenělých mnichů a krásnou pannu, za kterou tajně chodili. K vidění je také znak polské orlice, umístěné na skále.

plte

Cena lístku

Pro dospělého se pohybuje od 9–12 €  (cca 200–260 Kč). Přepravu nabízí hned několik místních společností.

Kudy k plavbě a jak zpátky

Do Červeného Kláštora jezdí autobusy ze Staré Ľubovně, méně z Kežmaroku nebo Popradu. Celodenní parkování osobního auta stojí 3 € (cca 75 Kč).  

Po absolvování plavby  máte několik možností jak se vrátit zpět. Nejjednodušší varianta je pěší pochod po pohodlné cestě proti proudu na slovenské straně řeky. Další možností je jízda autobusem či mikrobusem, kterou zajišťuje při dostatečném počtu zájemců chata Pieniny, vzdálená necelý kilometr od konečného přístaviště. U chaty Pieniny je v provozu i půjčovna kol, přičemž kolo můžete vrátit v Červeném Kláštore. Časový limit je 1,5 hodiny. Půjčovné činí 4 € (cca 100 Kč).

Pozn. red.: uvedené ceny jsou pohyblivé

mapa

 

Bezpečnou plavbu a příjemný zážitek na slovenských pltích po Dunajci!

 

Zdroj: www.kudyznudy.cz a wikipedia

Další tipy:

Reklama