Chůze je nejstarší lidský způsob dopravy. Je zdravá, přirozená a zcela ekologická. Chození umožňuje vychutnat si všechny podoby města – blyštivé výlohy obchodů, pouliční kavárny, krásu architektury i společenský život.
V souvislosti s masivním nárůstem automobilové dopravy však chození v mnoha městech utrpělo těžké ztráty.

Parkující auta ukrojila chodníky, hájený prostor pěších. Smog a hluk vyhání lidi z ulic. Ponižujícím čekáním na pár sekund „zelené“ na přechodech pro chodce, nedůstojnými a nepohodlnými podchody a lávky se chodcům opakovaně dává najevo, že v dopravní hierarchii města jsou až na posledním místě.

Výše uvedená slova byste našli na letácích k akcím Auto Matu, neformálního občanského sdružení, které v rámci letošního Dne bez aut pořádá v Praze řadu akcí na podporu zdravého pohybu po městě – bez aut. Zúčastnila jsem se Parádní procházky a moc mě mrzelo, že jsem doma nechala foťák. Už dlouho jsem se tak nepobavila. Společná performance, jak bych celou akci nejspíše pojmenovala, byla prostě plná překvapení, úžasných zážitků a strnulých řidičů za volanty. Představte si třeba, že máte na přecházení libovolné množství času, protože dopravu kvůli vám zastaví městská policie - v rámci akce na jakkoli dlouhou dobu... :-).

O akci oficiálně informuje Ministerstvo životního prostředí, které se tím připojuje ke světové kampani Evropský týden mobility a Evropský den bez aut. Tyto akce i u nás mají už několikaletou tradici. První ročník Evropského týdne mobility proběhl už v září 2002. Český a evropský Den bez aut byl poprvé společně vyhlášen na 22. září 2004.

V rámci Evropského týdne mobility se ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s handicapem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.).

Dne 22. září (Evropský den bez aut) by měla být část města uzavřena automobilové dopravě (plocha dle výběru – ulice, náměstí, oblast před školou) a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility. V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma: „Ulice pro lidi“, což znamená snahu, aby se do ulic měst vrátil život a aby se lidé na ulicích cítili bezpečně (proto akci podporuje i Ministerstvo vnitra).

Přehled akcí v rámci akce den bez aut: http://www.detizeme.cz/denbezaut/ukaz.php?co=prehled_akci

 

 

Strana zelených ČR vyzývá občany České republiky, aby se k akci Den bez aut připojili:


„Výzva všem občanům České republiky! Podpořte Den bez aut 22. září 2007 a nejezděte tento den autem! NECHTE AUTO DOMA - zachovejte se tento den ohleduplněji! Děti Země vyhlásily na 22. září 2007 již 15. ročník českého Dne bez aut společně s 8. ročníkem Evropského dne bez aut, který koordinuje Ministerstvo životního prostředí.

Své sympatie ke Dni bez aut může vyjádřit každý, když se do půlnoci v sobotu 22. září prostřednictvím internetového formuláře na http://www.detizeme.cz/denbezaut/ukaz.php?co=pridali_se připojí k výzvě NECHTE AUTO DOMA! (stačí do něho napsat své jméno a adresu a popř. zaměstnání a e-mail).

Tím se zaváže, že CELÝ tento den ke své přepravě nepoužije automobil, ale bude cestovat veřejnou dopravou, na bicyklu nebo pěšky. Jména signatářů výzvy jsou průběžně zveřejňována.

Loni tak učinilo 1.750 osob, včetně 130 zastupitelů a pracovníků veřejné správy ve 49 městech a obcích, 23 členů Parlamentu ČR a 1 členka Evropského parlamentu."

Reklama