Sluníčko se opírá do střech o sto šest a namísto toho, abychom jeho darů využili, tak se před ním většina z nás velmi často schovává, a to především v práci nebo doma. V budovách totiž trávíme až 90 % našeho času. Málokdy si uvědomujeme, že jsme v interiéru většinou vystavováni umělému osvětlení v podobě různých žárovek nebo zářivek, které nám zrovna neprospívají. Naopak přirozené osvětlení je tou nejlepší volbou, a to především pro naše zdraví.

Denní světlo bylo vždy osvědčeným receptem na řadu nemocí. Nejenže přispívá k dobré náladě, ale má také významné antibakteriální účinky a ovlivňuje metabolismus i psychické zdraví. Není to žádná věda, většina z nás se cítí lépe v místnosti, kde je dostatek denního světla, než v té, kde celý den svítí zářivka. Pokud patříte mezi ty, kteří preferují denní světlo před umělým, a navíc rádi ušetříte, jistě oceníte světlovod.

Světlovod

Světlovod přivádí denní světlo do místností, kam nelze běžně umístit klasická fasádní nebo střešní okna či jiné zdroje přirozeného osvětlení. Funguje na velmi jednoduchém principu. Prostřednictvím tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou přivádí denní světlo do interiéru, a to i ve dnech, kdy se sluníčko schovává za mraky. Nejvíce si ho oblíbíte v tmavých chodbách, šatnách či koupelnách, ve kterých je zapotřebí i během dne svítit žárovkami.

Pokud chcete mít co nejlépe prosvětlený interiér, světlovod umístěte na nejvíce osluněnou část střechy, tedy směrem na jih. Vhodně umístěný světlovod vám tak přivede dostatek denního světla i v zimě, kdy bývá zataženo, stejně dobře jako tradiční 60W žárovka. Díky tomu vám uspoří až 400 hodin svícení ročně.

Přesto, že světlovod vyžaduje vyšší pořizovací náklady než žárovka, během krátké doby se vám začnou v podobě úspor energie a dlouhé životnosti vracet.

V současné době se snažíme co nejvíce ušetřit za spotřebu energie a být šetrní k přírodě. Světlovod kombinuje obojí. Pokud si stále nejste jisti jeho využitím, přijďte si ho vlastnoručně vyzkoušet do jedné z našich vzorkoven.

Video návod, jak světlovod přivádí denní světlo do domu:

Se světlovodem VELUX přivedete denní světlo i do těch nejtmavších míst vašeho domu, protože je schopen přenášet sluneční i měsíční světlo dolů do místnosti na vzdálenost až 6 m. Umí přivést do místnosti tolik světla jako tradiční 60W žárovka a lze jej umístit jak do šikmých, tak plochých střech.

Nový světlovod nabízí ještě lepší rozptyl světla.

Světlovod

95 % zákazníků, kteří mají světlovod VELUX, jej doporučuje dále.

Tubus světlovodu lze prodloužit do délky až 6 m díky jednotlivým prodlužovacím dílům.

Společnost VELUX má již dvě vzorkovny: v Brně a nově také v Praze. Zajímavostí vzorkovny je „černá komora“, kde si návštěvníci mohou sami vyzkoušet, jak je možné přivést denní světlo i do místností, kam nelze umístit střešní ani klasická okna.

Reklama