doktor

Preventivní prohlídky se u dětí provádí od třetích narozenin každé dva roky a mají velmi podobný scénář. Lékař dítě prohlédne, vyšetří a zeptá se ho na řadu věcí, aby mohl komplexně posoudit jeho zdravotní stav.

Některé otázky mohou být i trochu nepříjemné, ale odpovědi na ně jsou důležité pro zdravý vývoj dítěte. Naprostá většina rodičů tomu rozumí a s lékaři dobře spolupracuje. Mnozí rodiče se domnívají, že určité problémy jsou příliš malicherné, než aby se o nich zmínili. Jiní zase mají tendenci zamlčovat potíže intimního rázu, mezi něž patří např. noční pomočování, výtok nebo osahávání genitálií. Kromě pravidelného očkování nebo přeočkování by mělo dojít také na otázky pitného a stravovacího režimu.

Pokud se praktický dětský lékař nezajímá o určité aspekty zdravotního stavu dítěte, nebo je řeší nedostatečně účinným způsobem, je nutné obrátit se na specialistu. K návštěvě odborného lékaře není nutné doporučení od praktického lékaře. To platí pro děti i pro dospělé. Faktem ovšem zůstává, že se lékař specialista dotazuje, zda dítě poslal jeho ošetřující lékař a z jakého důvodu. Pokud je rodič přesvědčen, že praktický lékař podcenil zdravotní problém jeho dítěte (např. pomočování) a nemá doporučení, neměl by se nechat specialistou odmítnout.

Kdy jít rovnou za odborným lékařem?

doktorPreventivní prohlídka dítěte v 5 letech by měla obsahovat otázku na noční pomočování. Pokud dětský lékař nepošle dítě na odborné vyšetření, je na rodiči, aby převzal iniciativu a objednal dítě na vyšetření ke specialistovi sám. Rodič, který řešení odkládá a čeká na samovolné odeznění nočního pomočování, způsobuje svému dítěti psychické utrpení. Odkládání řešení není jediným špatným krokem. Stává se například, že dětský lékař je ze „staré školy" a předepisuje v minulosti často užívané léky ze skupiny antidepresiv, které mají řadu nežádoucích účinků. Moderní léčba nočního pomočování ovšem spočívá v léčbě desmopresinem, který významně snižuje noční produkci moči. Užívání desmopresinu nevede k nekontrolovanému vyprázdnění močového měchýře.

Rozcestník lékařů - kam se obrátit

Problémy s močovými cestami spadají do působení urologů a nefrologů (odborníků na ledviny). V České republice je řada odborníků, kteří se zabývají problémy s vyprazdňováním. Asi u 25 % postižených dětí lékař zjišťuje cílenými dotazy i nějakou jinou obtíž (denní umočování, časté močení, infekce močových cest, přerušovaný proud moči). Sdružení rodičů a přátel dětí trpících nočním pomočováním usnadňuje hledání správného odborníka dle regionu na svých webových stránkách www.nocvsuchu.cz.

Alarmující případy

Lékaři se v nefrologické poradně setkávají i s velmi bizarními případy. Alarmující byl případ z nefrologické poradny primářky MUDr. Martiny Přichystalové z dětské nefrologické ambulance v boskovické nemocnici. Zdá se to neuvěřitelné, ale rodiče přivazovali své sedmileté dítě, údajně na doporučení praktického lékaře, na noc k nočníku, aby zabránili mokrému lůžku. Do nefrologické poradny přišli rodiče až po té, co dítě z nočníku během noci opakovaně padalo. Takovéto drastické metody hraničí s týráním a rozhodně nepatří do 21. století. V současnosti existují bezpečné léky, které velmi účinně léčí enurézu (noční pomočování). Včasná a správná léčba je důležitá. Při zanedbání tohoto problému v dětství může noční pomočování přetrvat až do dospělosti. Dospělých jedinců trpících noční enurézou není málo; udává se cca 1% výskyt v populaci.

Na www.nocvsuchu.cz najdete podrobné informace k tomuto zdravotnímu problému a jeho řešení.

Reklama