S cílem informovat českou populaci o rizicích spojených s onemocněním infekční žloutenkou typu A nebo B a vybídnout ji k aktivnímu přístupu ke svému zdraví představuje Česká společnost podpory zdraví nový zdravotně preventivní program Dar na celý život. V jeho rámci mají lidé možnost získat v období od 1. dubna do 30. června 2005 očkování proti žloutenkám typu A a B s 30% slevou.

 

V rámci programu Dar na celý život se bude v období od 1. dubna do 30. června 2005 poskytovat 30% sleva na kombinovanou vakcínu Twinrix proti infekčním žloutenkám typu A a B. K očkování jsou potřeba celkem tři dávky této očkovací látky. Vakcíny se prodávají na lékařský předpis, jednotlivě a sleva 30 % se odečte z ceny každé vakcíny. Cena se tak sníží přibližně na 712 Kč (z 1 020 Kč) u dětské vakcíny a na 1 103 Kč (z 1 575 Kč) u vakcíny pro dospělé…

 

Výhodné je nakoupit během tohoto období všechny tři dávky najednou a uskladnit je u svého lékaře. Kdo této akce od začátku dubna do konce června využije, získá jednu dávku očkovací látky zdarma.

Proč se očkovat:

  • nákaza infekční žloutenkou A nebo B může potkat každého z nás
  • Virem žloutenky typu A na světě se ročně nakazí až 10 miliónů lidí
  • Virus žloutenky typu B ve svém těle celosvětově nosí až 400 miliónů lidí
  • Chronická infečkní žloutenka typu B často končí rakovinou jater nebo cirhózou jater
  • Léčba a rekonvalescence je většinou dlouhodobá, následují různá omezení (dieta, omezení fyzických aktivit apod.)
  • Proti oběma závažným onemocněním přitom existuje jednoduchá ochrana – očkování.

 „Stále více občanů ČR cestuje do oblastí s vysokým výskytem infekčních žloutenek, často bez jakékoliv ochrany. Riziko přenosu viru se zvyšuje i s celkovým nárůstem migrace obyvatelstva. Zejména infekční žloutenka B může mít velmi těžký průběh. Onemocnění může být celoživotní a při prudkém průběhu i smrtelné.
Člověk nikdy nemůže předvídat, co ho na cestách potká. To platí nejen ve vztahu k nedávné přírodní katastrofě v Asii. Žloutenka typu A hrozí i na idylické rodinné dovolené, kde se zdrojem nákazy můžou stát nevinná kola s ledem, salát nebo zmrzlina.
Proto by očkování proti žloutenkám A a B mělo patřit k základní výbavě každého cestovatele,
říká prof. Jiří Beran z Centra cestovní medicíny v Hradci Králové.

 

 

Jak mají zájemci o zvýhodněné očkování v rámci Programu postupovat?

 

  • Navštívit praktického lékaře, případně lékaře pro děti a dorost, poradit se s ním o očkování proti žloutenkám typu A a B  a požádat o vystavení receptů na tři kombinované vakcíny Twinrix.

 

  • V období od 1. dubna do 30. června 2005 v lékárně  na lékařský předpis zakoupit příslušné vakcíny - nejlépe všechny tři dávky najednou v období slevy, ušetří tak přibližně 1 500 Kč u očkování pro dospělé a 900 Kč u očkování pro děti.

 

  • Vakcíny předat svému lékaři, který zaručí správné skladování (v chladu a temnu). S lékařem se domluvit na časovém harmonogramu očkování. Druhá dávka vakcíny se aplikuje za měsíc po první, třetí následuje pět měsíců od vpichu dávky druhé.

 

K ceně očkování je nutno připočítat cenu za vyšetření spojené s očkováním a aplikaci jednotlivých dávek, která se pohybuje okolo 100 Kč. Na očkování proti žloutenkách i letos přispívají některé zdravotní pojišťovny.

 

Veškeré informace o programu Dar na celý život a o infekčních žloutenkách jsou od 1. dubna k dispozici na stránkách www.zloutenky.cz. Funguje zde i poradna lékařů, kteří zájemcům zodpoví veškeré dotazy. Informace lze získat i telefonicky, a to v pondělí až pátek, 9 až 14 hodin na telefonní lince 222 001 127.