Největší český distributor plynu definitivně uzavřel druhý ročník zaměstnaneckého dobročinného programu #GasNetSrdcem. Zaměstnanci se do něj mohli zapojit dobrovolně a přispět libovolnou částkou na ty, kteří to potřebují. Letos se na celkem 9 sbírek podařilo vybrat rekordních 971 988 korun. GasNet každou z nich podpořil darem 60 tisíc korun.

„Velké poděkování si zaslouží každý, kdo pomohl, ať už finančně, nebo třeba i sdílením sbírek na sociálních sítích. I taková pomoc se počítá,“ říká Magda Chvalinová, která se o program #GasNetSrdcem stará a dodává: „Ráda bych poděkovala všem, kteří mají srdce na správném místě a stali se garanty devíti příběhů, které jsme vloni podpořili. Díky nim bude život řady lidí o kousek lepší.“

Oproti prvnímu ročníku se podařilo vybrat o takřka 300 tisíc korun víc. Není tak pochyb o tom, že se i letos v září spustí už třetí ročník programu.

7133725a1a6b4-obrazek.jpg

Několik příběhů se šťastným koncem

Dvanáctiletá Valinka je živá a veselá dívka, která bojuje s dětskou mozkovou obrnou. I když zvládne pár kroků s pomocí, většinu času tráví na vozíku. Potřebuje pravidelnou a intenzivní podporu v podobě rehabilitací a terapií. Bohužel, pojišťovna nezajišťuje dostatečně dlouhé a speciální rehabilitace, které by jí mohly skutečně pomoci, a rodina je tak musí doplácet. V rámci programu bylo pro Valinku vybráno 165 000 korun, které pomohou mimo rehabilitace také s dopravou do školy.

„Pro většinu dětí je pohyb přirozenou součástí života a zdrojem každodenní radosti už od útlého věku. Mnoho dětí ale bohužel takové štěstí nemá. Valinka má kombinované postižení, a přestože je odkázána na vozík, svůj boj nevzdává a raduje se z každé maličkosti. Díky našemu projektu jí můžeme trochu radosti a úsměvu přidat i my,“ říká Martin Dlouhý, Senior Manager Security z GasNetu, který příběh Valinky do #GasNetSrdcem přihlásil.

Už ve 2 letech se život malého Filipa otočil naruby. Byl mu vyoperován nádor i část lebečních kostí a následně absolvoval sérii chemoterapií. I když vypadalo vše zdánlivě v pořádku, realita byla jiná. Filip začal ztrácet stabilitu a při chůzi padal, lékaři mu stanovili diagnózu – neurodegenerace způsobená onkologickou léčbou. Dnes je Filip 20letý mladík odkázaný na invalidní vozík s vášní pro florbal. K větší nezávislost mu pomůže elektrický pohon na vozík. Částka, která se v rámci programu vybrala (celkem 80 000 korun) elektrický pohon zcela pokryje a zároveň poslouží na dofinancování speciálního sportovního vozíku.

Příběh Filipa přihlásila do programu Vendula Lokajová, technička připojování PZ-Čechy 1. „Filipa znám už od mala, kdy byl úplně zdravý, je to můj soused. Všichni z okolí se snažíme rodině moc pomáhat. Pořádáme charitativní akce, jejichž výtěžek jde na pomoc Filipovi. Ten úspěšně složil maturitu a začal se věnovat florbalu pro hendikepované. Moc ho to baví, a tak by peníze vybrané nad rámec sbírky určitě použil na dofinancování speciálního sportovního vozíku,“ vypráví.

0b4da0ad8f864-obrazek.jpg

Matyáš je desetiletý nemluvící chlapec s autismem a středně těžkou retardací. Potřebuje lépe vybavit dětský pokoj, aby se zlepšila jeho schopnost přijmout vlastnosti okolí. Senzorickou místnost navštěvuje se školou a pomáhá mu stimulovat psychiku, rozvíjet se a podporovat relaxaci a celkové uklidnění mysli. Matyáš totiž trpí i dlouhotrvajícími záchvaty agrese, kdy je schopen ublížit sám sobě i okolí. V rámci programu se pro něj podařilo vybrat 164 662 korun, což je částka, která zcela pokryje vybavení pokoje.

„Autismus je postižení, které nelze léčit jako nemoc. Vyžaduje zvláštní přístup. Většinou nejsou vidět velké pokroky, ale jen malé krůčky, například s pomocí praktických pomůcek, které usnadní běžný život s postižením. Rodinu Matyáše osobně znám, stejně tak jejich příběh. Obdivuji je za péči, kterou synovi poskytují. Ta je skutečně 24/7 a pomůže jim i jakákoliv malá praktická pomoc, která jim uleví,“ říká Linda Becková, blízká rodinná přítelkyně Matyášovy rodiny.