Program s názvem Muži do škol chce oslovit muže a podpořit jejich aktivní účast na vzdělávání dětí. Program je určený pro studenty pedagogických fakult, učitele, školky a školy.

"Studentům pedagogických fakult nabízíme podporu formou tematických skupinek tak, aby mohli v rámci školství plánovat a realizovat svůj potenciál," říká Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů s tím, že učitelé mohou přijít na konzultaci. "Muži se ve školství cítí sami," upřesnil Šneberger.

Nezisková organizace Muži do škol nabízí školám a školkám poradenství s cílem zajistit školení mužů tam, kde nejsou vystudovaní pedagogové. "Perspektivně se počítá s rekvalifikačními pedagogickými kurzy pro muže a průběžnou dohližitelskou podporou," řekl Šneberger, který dále uvedl, že je otázkou, zda se programu podaří zajistit partnerskou spolupráci s vysokými školami a zda Česko dokáže překonat vlastní stereotypy.

Šneberger je v neustálém kontaktu s muži-učiteli. Není prý výjimkou, že od nich slyší věty typu: "Když řeknu, že učím ve školce, musím to pak dlouze zdůvodňovat, vlastně dokazovat, že jsem normální," nebo "Děti se mě ptali, proč učím, když jsem prý docela chytrý."

Ministerstvo školství program vítá, protože vidí potřebu dostat do školství muže. Minulý školní rok učilo podle Ústavu pro informace ve vzdělávání 114 536 žen a 36 065 mužů. Obzvláště výrazná je potom situace v mateřských školách, na kterých učí 22 tisíc žen, mužů je tam ale pouhých 27. Na dalších stupních se ale podle ministerstva školství počet mužů zvyšuje, na základních a středních školách ale převažují ženy.

Vnímáte nízký počet mužů ve školství jako problém?

Reklama