buzi

Přečtěte si rozhovor s Jakubem (na fotce týmu sedí na bobku), top stylistou brněnského salonu u světově proslulé kadeřnické značky TONI&GUY o brněnských „šamponech“, českých „Jágrech“, Angličanech a o účesech na nedávno proběhnutém veletrhu Styl&Kabo.

tzjttJaké byly tvoje kadeřnické začátky?
U TONI&GUY jsem už šest let. Začínal jsem jako asistent, tak začíná každý, nezáleží na věku ani zkušenostech, které máte za sebou. Přibližně dva roky sledujete 8 hodin denně chod salonu, zametáte vlasy, děláte kávu, učíte se foukat, po určité době máte dvakrát týdně tréninky s modelkami. Nejdříve po dvou letech jdete na osmitýdenní kurz do londýnské akademie. 

Jak tě vůbec napadlo pracovat jako kadeřník?
Nejprve jsem chodil na fotbalovou školu, kde bylo ve třídě třicet kluků. Fotbal mě moc nebavil a známky taky nebyly nejlepší… Chtěl jsem změnu. Člověk by měl dělat, co ho baví, takže já se snažím v salonu udělat přes den osm lidí šťastnými. 

Ve většině lepších salonů pracují kadeřníci chlapi, v čem si myslíš, že jsou lepší než kadeřnice?
Chlap vidí klientku z pohledu muže. Myslím si, že mladí kluci (když jsou šikovní) daleko lépe odhadnou, co konkrétní žena přímo chce. Už od první chvíle, kdy vstoupí klient/ka do salonu, dělám maximum. Nejdřív si je prohlédnu, podívám se, jak se oblékají, zeptám se, co dělají za práci, jaké mají koníčky atd. K tomu slouží desetiminutová konzultace, která je zdarma. Po konzultaci následuje masáž hlavy a pak samotné stříhání. Vše musí být perfektní, ale ne nic vlezlého, spíš uvolněně, stejně jako by to byla moje kamarádka nebo kamarád.

tztzjtS jakým nejšílenějším účesem nebo zákazníkem ses setkal?
Během mé kariéry v Praze ke mně chodilo hodně cizinců a musím říct, že kolikrát jsem se nestačil divit. Nejhorší to ale asi bylo v Londýně v akademii, kdy za mnou jednou přišel kluk s dlouhýma vlasama a na hlavě měl asi šestnáct barev.

V porovnání s Českem, pečují o svůj zevnějšek a hlavně účes Angličané víc?
V Anglii mají už určitou tradici, Angličané se vždycky dobře oblíkali a snažili se oblečení přizpůsobit i účes. Češi jsou v tomhle ohledu zdrženlivější, bojí se experimentovat, stydí se nosit něco, co na ulici nevidí. Myslím si, že by měli být odvážnější. Je skoro rok 2010 a pořád můžete na ulici vidět kluky ostříhaný na „Jágra“. No a my se to právě snažíme změnit.

Jaký máš názor na nový trend metrosexuálů, tady v Brně známých jako „šamponi“?
Nedávno jsem byl v jednom brněnským klubu - všichni kluci tam měli stejný účes, na boku ulízlý a vepředu jim to trčelo. Účes by měl být spíš foremný, vlasy do sebe musí zapadat, nejdůležitější je, aby působily přirozeně. Je hezký, že o sebe někteří chlapi pečují, ale občas je to drsný.

sgfgehJaké jsou trendy v účesech?
Pro tento rok preferujeme co největší přirozenost, to znamená, že když máte přirozeně kudrnaté vlasy, tak vám doporučíme produkty podporující přirozené vlny. Produkt se nanese do vlasů a vysuší difuzérem, výsledek vypadá skvěle. Trendem jsou vlasy vlnité i rovné, měly by být prostříhané, aby působily jakoby v pohybu. Barvy spíš přirozenější, nic extravagantního. Většina žen se neorientuje podle toho, co je zrovna v módě, ale podle toho, v čem se cítí dobře a v čem si připadají přirozeně.

Každý rok vzniká v Londýně kolekce střihů a barev na novou sezonu. Po dvou měsících letíme do Londýna osobně si střihy vyzkoušet, abychom neměli na saloně jenom knížku. Být kadeřníkem znamená neustále se vzdělávat. Osobně nemám rád lidi, co si jednou za pět let udělají kadeřnický kurz a stříhají každý den stejně, to mě nebaví. Právě proto často navštěvuji Londýn, abych byl v obraze a věděl o nových trendech. Hodně se teď vrací retro a těžký ofiny, ale rozhodně ne ten „Jágr“.

Co se týče poškozování vlasů, je fénování hodně škodlivé?
Fénování určitě, proto je důležité používat produkty, které chrání před vysoušením a vlasy hydratují. Také není dobré používat nejvyšší stupeň, spíš studenější.

fdghadfhTONI&GUY  byl hlavní kadeřnickou značkou na letošní Styl a Kabo, jaké účesy jste česali?
Na hlavní přehlídky jsme se rozhodli pro hair-upy s velkým objemem – vlasy hodně natupírované. Na přehlídky free-style dance byly vlasy hodně prostříhané a rozházené, působící mladistvým dojmem. Na kolekci spodního prádla a plavek jsme modelkám vlasy natáčeli a poté tupírovali. Naopak galavečer byl elegantní, spíše minimalistický. Veškeré účesy jsme ses snažili udělat tak, jak je na Stylu a Kabo ještě nikdo neviděl. 

Jaký rychlý trik bys doporučil našim čtenářkám, když nemají ráno moc času na složité účesy a chtějí vypadat dobře?
Na vlnité vlasy bych doporučil produkt curl cream nebo curl spray (od značky label.m), vetřít ho do vlhkých vlasů, namačkat a pak difuzérem vyfoukat. Výsledek je super - vlny se neslepí a vypadají přirozeně. 

Pro texturu a uhlazení rovných vlasů je výborný hair polish, ozdravuje roztřepené konečky a zabraňuje poletování vlasů. Na denní použití je výborný protein spray, který je vhodný pro všechny typy vlasů, jak na rozčesání, tak na ranní přefoukání vlasů do požadovaného tvaru.