LONDÝN – Koho by napadlo, že ženám s vyšším vzděláním a větší odborností hrozí více zdravotních rizik?
Zní to skoro jako reakce šovinistů na odboj feministek, ale lékaři skutečně tvrdí, že odbornice umírají na rakovinu prsu častěji než ženy v domácnosti.
Vysoce specializované ženy totiž mnohem méně nebo daleko později zakládají rodinu, mají méně dětí a více času tráví v práci.

Londýnští odborníci analyzovali statistické údaje z let 1997 až 1997 a z několika tisíc záznamů zjistili, že ženy s vyšším vzděláním a postavené na společenském žebříčku výše, umíraly na rakovinu prsu až o padesát procent častěji než ženy s nižším vzděláním z dělnických profesí.
Sami vědci se však nad svými výsledky podivují, protože ještě na počátku devadesátých let minulého století byl údajně tento trend opačný.
V letech 1986 až 1992 umíraly nevzdělané ženy o třináct procent častěji než jejich profesionální kolegyně.

"Tradičně jsou profesionálně vytížené ženy ve větším ohrožení, protože mají méně dětí, a to v pozdějším věku, což jejich organizmu neprospívá. Dříve, v osmdesátých letech, však měly mnohem lepší zdravotní péči než chudší a méně vzdělané ženy, takže ve výsledku na rakovinu umíraly méně. Nyní se i nižším sociálním třídám dostává kvalitní péče a proto předhánějí ženy z vyšších vrstev a umírají méně často," vysvětlila příčinu změny profesorka Valerie Beralová z oxfordského Královského centra pro výzkum rakoviny.  

   
Reklama