K životu každého páru patří také mazlení a sex. Když v této oblasti všechno funguje, jak má, a oba partneři jsou spokojení, je to skvělé. Tak ideální to ale samozřejmě všude není. Co dělat, když má partner problémy s erekcí? Jak mu můžeme pomoci?

sexŽena může svému partnerovi hodně pomoci, nebo také ublížit, pokud se objeví jakékoliv problémy s erekcí. Co dělat, když dojde k erektilní dysfunkci (ED), nám poradí psycholog a sexuolog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D.

Pane profesore, jak může žena pomoci svému partnerovi, pokud dojde k problémům s erekcí?
Žena je v procesu, jak vzniku, tak i léčby erektilní dysfunkce, zásadně důležitá. Partnerka je totiž často tím hlavním činitelem, který nakonec přinutí muže vyhledat pomoc. Ale současně je žena nezřídka taky tím, kdo nevhodnou reakcí a chováním zapříčiní nebo zhorší mužovu ED. S tím se dnes však tak často nesetkáváme, protože naše ženy jsou obvykle velmi dobře poučené a dostatečně citlivé. Přesto se někdy stane, že výsměch v případě erektilního selhání nebo neustálé upozorňování na nedostatky muže může vést k vzniku právě tohoto problému.

Přečtěte si také:

K Vám do ordinace chodí muži sami, nebo s nimi chodí i jejich partnerky?
My vítáme, když přijde i partnerka a řekne, jak vidí problém ona, co by chtěla, očekávala od partnerského sexu, protože ne vždy platí, že lepší erekce vede k lepšímu sexu. Mnohé ženy například nedosahují orgasmu při souloži. Pro ně je erekce důležitá eventuálně jen z psychologických důvodů, jinak ale vítají, když se muž věnuje nekoitálnímu dráždění klitorisu. Takže znát preference partnerek je velmi důležitou součástí celkového přístupu k problému.

Když tedy přijde muž nebo oba partneři, jak probíhá terapie?
Podle toho, co partneři preferují. Zda preferují nácvik, anebo preferují farmakoterapii. A samozřejmě především to závisí na tom, zda ta příčina poruchy je psychogenní, nebo organická, tedy tělesná.

Bývá to v podobných případech tak, že muži tají svůj problém před ženou?
Předstírat erekci na rozdíl od orgasmu nelze.

To ano, ale myslím to spíš tak, že se muž vymlouvá, že je unavený, nechce se mu… To se asi moc dlouho také předstírat nedá?
Vymlouvat se na únavu nebo na stres z práce lze vždy pouze do jisté doby.

Takže asi partnerka často odhalí brzy, že se něco děje.

Myslím, že partnerka je logicky hned druhá po samotném pacientovi, která zjistí, že trpí ED.

Ženy jsou motivovány pomoci

Jakou máte zkušenost - pomáhají ženy mužům? Podporují je? Když už přijdou k Vám, tak asi chtějí muži pomoci?
ětšina žen je naštěstí motivována pomoci svým partnerům v případě výskytu této poruchy. Ženy, které svému muži pouze řeknou: jdi za doktorem, to je tvůj problém, zjevně nemají ke svému partnerovi úplně optimální vztah.

Jak se má tedy žena nejlépe zachovat?
Pokud se problém opakuje a eventuálně má zhoršující se tendenci, rozhodně by ženy měly vést partnera k tomu, aby absolvoval i celkové tělesné vyšetření - právě proto, že ED může být příznakem vážné somatické choroby.

A co by naopak žena nikdy neměla udělat nebo říci?
Samozřejmě muže situace selhání obvykle velmi znejistí. Když žena reaguje výsměchem, tak to rozhodně povede pouze ke zhoršení problému.

Takže výčitky ani nic takového nejsou na místě.
Víte, i muž by si měl v této situaci uvědomit, že nejen on sám je selháním znejistěn, ale jeho selhání znejistí i jeho partnerku. Protože selhání partnera u většiny žen vede k jejich sebeobviňování. Ženy si řeknou, já pro něj nejsem dost vzrušující, atraktivní, já nejsem dost šikovná v posteli, už se mu nelíbím, a vinu za selhání připisují velmi často samy sobě. Je nutné si uvědomit, že občasné erektilní selhání je během života naprosto přirozené a ještě nemusí vůbec znamenat ani nechuť k milování ze strany muže, ani žádnou vážnou chorobu. Lidská sexualita – potřeba i schopnost - v čase samozřejmě kolísá, v souvislosti s tělesnou i psychickou kondicí, situačními faktory, stresem a podobně.

Obviňování, že má milenku, je asi taky nevhodné?
Samozřejmě někdy ženu selhávání manžela vede k podezření na přítomnost milenky, ale tato situace není problém pro sexuology, ale pro manželské poradce.

Může tento problém u některých párů dojít tak daleko, že se rozvedou nebo rozejdou?
Samozřejmě záleží vždy na tom, jaký má pár a konkrétní muž a konkrétní žena posazené své priority. Pokud sexualita a sexuální uspokojení je u partnerů na nejdůležitějším místě nebo na jednom z prvních míst, pak nesoulad v této oblasti samozřejmě může vést i k rozchodu.

Další články na toto téma:

Reklama