Prodloužené těhotenství neboli přenášení znamená, že těhotenství trvá o 14 a více dnů přes spolehlivě určený termín porodu (281 dnů po prvním dni poslední menstruace, 267 dnů po ovulaci).

Potvrzení, že těhotenství je skutečně prodloužené, je ovšem těžší, než se na první pohled zdá. Zejména u ženy, která nemívá pravidelný menstruační cyklus (tedy i ovulaci) nebo která si nepamatuje poslední menstruaci apod. můžeme snadno normálně dlouhé těhotenství zaměnit za prodloužené. Jediný spolehlivý ukazatel podává vyšetření ultrazvukem, zejména z I. nebo II. trimestru.

V případě skutečného přenášení hrozí placentární nedostatečnost, kdy placenta již nestačí krýt rostoucí potřebu plodu. Takových přenášení je asi 2,5 % všech porodů. Přenášené plody jsou ohroženy ještě v děloze a zejména za porodu. Proto je třeba každou těhotnou přenášející o 10 a více dnů zvlášť sledovat, vyšetřit placentární funkce (oxytocinový test), provést vyšetření ultrazvukem a častěji opakovat kardiotokografické vyšetření.

Pokud se zjistí placentární nedostatečnost, je nutné se pokusit bez odkladu o spontánní porod a nebo přímo ukončit takové těhotenství císařským řezem. Vyprovokování (indukce) porodu léky totiž může činnost placenty, a tedy stav plodu, ještě více zhoršit.

Přezrálí „přenášení“ novorozenci mívají stařecký, vrásčitý obličej, zelenožluté zbarvení kůže na tělíčku, v kožních řasách se olupuje povrchová vrstva kůže, chybí lanugo a mázek, šourek u chlapců a stydké pysky u děvčátek jsou zarudlé, na dlaních ruček je macerovaná kůže („ruce pradleny“), nehty dlouze přesahují špičky prstů.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.

/Z připravované knihy o těhotenství a porodu/

  
Reklama