Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila za první čtvrtletí pokuty za nebezpečné hračky v celkové hodnotě 94 tisíc korun. Uvedla to ve čtvrtek ČOI.

I teletubbies mohou být nebezpečníV prvním čtvrtletí bylo u hraček určených dětem mladším 36 měsíců provedeno celkem 117 kontrol u distributorů, tři u dovozců a jedna u výrobce. V 27 případech inspekce uložila zákaz prodeje na 1 885 kusů v celkové hodnotě 80 319 korun. Ve třinácti případech byl uložen příkaz na místě v celkové hodnotě 24 tisíc korun a v 16 případech bylo zahájeno správní řízení. Dva případy jsou dosud v šetření.

Co se týče hraček určených dětem od tří do čtrnácti let, bylo v prvním čtvrtletí provedeno celkově 246 kontrol u distributorů, sedm u dovozců a dva u výrobců. V 98 případech inspekce uložila zákaz prodeje na 3 849 kusů v celkové hodnotě 322 344 korun. Dále řešila 52 případů příkazem na místě v celkové částce 70 tisíc korun a v 55 případech zahájila správní řízení.

„Kontrol se účastnily všechny inspektoráty ČOI. Jednalo se o celoplošnou akci, která je naplánována na celý rok 2009. Kontrolní akce jsou zaměřeny na dodržování zákona o technických požadavcích na výrobky a zákona o obecné bezpečnosti výrobků,“ uvedla Jana Příhodová, ústřední ředitelka ČOI.

Co říkáte, není to málo za ohrožení zdraví dětí?