Sama jsem prodávala zatím třikrát. Byt po babičce, pak rozvod, nedávno stěhování. Upřímně – ani jednou jsem si to neužila.Opouštíte místo, kde jste toho hodně zažili... je to těžké.Dá se to ale zvládnout s chladnou hlavou a bez zbytečných starostí.

Bez realitky? V krizi ne

5ebd15cd4694eimage.png
Moje největší dilema, než se začne s prodejem? S realitkou nebo bez. Zkoušela jsem obojí. My Češi to máme v krvi, všechno si zařídit sami. Stálo mě to doslova půl roku života. Několik zájemců vycouvalo těsně před podpisem smlouvy, jednomu nedali hypotéku po třech měsících čekání. To už mi došla trpělivost a volala jsem do realitky.

Dnes už bych nic sama nezkoušela a zvlášť ne teď, když je vyhlášená karanténa. Kdybych měla prodávat během pandemie, budu ráda, že zájemce provede bytem někdo jiný. Na druhou stranu, ceny bytů mají kvůli koronaviru začít klesat (podívejte se na předpovědi a doporučení od expertů na realitní trh). Takže není na co čekat a prodej se musí nějak zvládnout i v rouškách a na dálku.

Podle čeho realitku vybírat?

Makléři mají u nás zhruba stejnou pověst jako taxikáři nebo podomní prodejci. Navíc na webu vypadají všechny firmy stejně důvěryhodně. Takže jak si vybrat?Já šla nakonec tam, kde prodával můj táta v 90. letech. MAXIMA REALITY funguje 22 let a jedno pravidlo je tam stále stejné – každý prodej s vámi řeší nejen makléř, ale taky právník. To je standard, ze kterého bych už neslevila.

Jde pochopitelně i o peníze. Co je ještě slušná provize a co už je příliš? Obvykle si realitní kancelář řekne o 3 – 5 % z  ceny. Ale existují i výjimky. V Maximě platí provizi kupující, což je model běžně fungující třeba v Brně, ale zatím málo běžný v Praze. Rozhodně je to lepší pocit, když víte, že dostanete na účet celou částku, na které se dopředu s makléřem domluvíte. Provize se pak řeší s kupujícími.

Kolik na prodeji vyděláte?
5ebd15ea7d529image.png

Jakmile máte vybranou realitku, můžete většinu starostí pustit z hlavy. Dobrá realitní kancelář vás sama bude pravidelně informovat o tom, jak prodej probíhá a kolik se ozvalo zájemců. Zbývá tedy poslední, ale klíčové rozhodnutí. Za kolik se byt prodá? Na začátku můžete mít o ceně úplně jiné představy než makléř. V rozhodování vám potom může pomoct bezplatná služba online odhad ceny.

Existují ale taky možnosti, jak cenu ještě navýšit během prodeje. Zajímavé výsledky přinášejí aukce, kdy zájemci přihazují k nabídkové ceně. Byt získá ten, kdo nabídne nejvíc. Třeba paní Plesarové to po rozvodu přineslo spoustu peněz navíc, jak popisuje v tomto videu.
5ebd163d2f405image.png

Reklama