Někdo má a někdo nemá. To platí ve všech oblastech života, mateřské mléko nevyjímaje. Existují maminky, které musí mléko pravidelně odstříkávat, a jsou i takové, které musí přikrmovat. Oběma skupinám pomáhá problém vyřešit banka mateřského mléka. V Česku jich je pět – v Hradci Králové, České Lípě, Českých Budějovicích, Praze – Podolí a v Mostě.
Kojení prospívá dětem i maminkám
Mateřské mléko je pro novorozence i starší miminka tou nejpřirozenější potravou, která jim poskytuje všechny důležité látky potřebné pro rychlý vývoj. Díky kojení vzniká silné pouto mezi matkou a dítětem. Kojení neprospívá jen dětem, ale i maminkám, protože snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, vaječníků a hrdla děložního, chrání před osteoporózou, snižuje potřebu inzulínu u diabetiček, pomáhá k vytvoření mléka pro další krmení a brání krevním ztrátám matky.
Kojení dětem poskytuje ochranu před střevními, respiračními chorobami a infekcemi středního ucha (o 50 %), hrozí nižší riziko syndromu náhlého úmrtí u dětí v prvním roce života, nižší výskyt cukrovky v pozdějším věku, snižuje riziko alergií, cévních onemocnění, onemocnění astmatem a riziko obezity v pozdějším věku.
Kdo může mléko darovat?
Ženy, které prodělaly žloutenky typu B a C, dostaly v uplynulých měsících transfuzi krve, byly před rokem 1985 léčeny růstovými hormony, trpí nějakým alergickým, chronickým či systémovým onemocněním, užívají dlouhodobě léky nebo homeopatika, jsou mimo hru.
Pokud dárkyně onemocní, musí po dobu trvání své nemoci dárcovství pozastavit. Při užívání antibiotik nemůže darovat mléko ještě dva týdnu od ukončení léčby.
Další podmínky si stanovují banky. Například mléčná banka Ústavu pro péči o matku a dítě žádá, aby dárkyně odstříkala alespoň 1,5 litru mléka.
Těch pár stovek měsíčně přišlo vhod – Michaela (27)
„Před třemi lety se mi narodil syn. A díky bohu jsem se zařadila mezi ty, které s kojením neměly problém. Spíš naopak, tvořilo se mi mléka víc, než malý Tomášek potřeboval. Ze začátku jsem mléko odstříkávala a vylévala. Pak mi to ale bylo líto, a tak jsem se začala pídit po tom, jestli není nějaká možnost dát to mléko místní porodnici. Kamarádka, která porodila o rok dřív, mi řekla o mléčné bance.
Bydlím kousek za Prahou, ale jednou týdně poslat po manželovi lahve, nebo si tam i zajet sama, nebyl nikdy problém. Peníze, které jsme za mléko dostávali, nebyly žádné horentní sumy, ale když jste na mateřské, každá koruna přijde vhod, a tak jsme za ně byli vděční.“
Jak to funguje?
Mateřské mléko, které tyto banky shromažďují, je určeno především pro nedonošené nebo nemocné děti. Poskytují je však i maminkám, které z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí kojit, či mají svého mléka málo a musí miminko dokrmovat. Mléčné banky poskytují za poplatek mateřské mléko i ostatním nemocnicím nebo rodičům domů. Prodejní cena za jeden litr se pohybuje od 350 do 1700 korun.
Dárkyně, která projde vstupním vyšetřením, dostane v nemocnici spolu s návodem na odstříkávání a uchovávání mléka skleněné lahve. Mléko by se mělo uchovávat v ledničce nebo mrazničce při teplotě okolo -18 stupňů. Jednou týdně pak musí naplněné lahve v transportních taškách dopravit ve smluvenou dobu do banky.
Zde personál provede potřebné testy na přítomnost bakterií, bílkoviny kravského mléka, mikrobiologická vyšetření na bakterie salmonely, kvasinky, plísně, zlatého stafylokoka, listerie apod. Zároveň se stanoví jeho tučnost. Neodpovídá-li všem předepsaným normám, je bez užitku vylito.
Mléko se zpracovává pasterizací (ohřátím na určitou teplotu), poté je opět zchlazeno a uschováno v chladicích boxech. Trvanlivost takto zpracovaného mléka je jeden až tři měsíce. Znovu rozmražené mléko se musí spotřebovat do 24 hodin. Dárkyně mateřského mléka dostávají peněžní nebo jiné příspěvky. Například v Praze dostávají kolem 200 korun za litr mléka, v Hradci Králové za jeden litr poskytují příspěvek na stravu v hodnotě 70 korun.
Věděla jste o možnostech, které mléčné banky nabízejí? Darovala byste mateřské mléko? Nebo jste spíš typ, který by ho potřeboval?
Nový komentář
Komentáře
mléka jsem měla dostatek, darovala bych jej
neprodala, sama jsem měla málo a už z porodnice jela s flaškou
Neprodávala jsem, ale v porodnici dávala jednomu miminku. Měla jsem mlíka jak pro regiment, prodávat bych se styděla, ale dát ho miminku, které ho potřebovalo mi přišlo normální. Měla jsem ho vlastně odstříkávat, ale nakonec to doadlo tak, že jsem ho "tajně" kojila, teda tajně pro personál, jeho maminka to moc dobře věděla, neb se mnou byla na pokoji.
átéčko — #16 Kráva jako kráva, kdežto u samičky druhu homo sapiens je naděje, že to třeba kráva nebude.
Své mléko bych dala jakému koliv miminku,můj syn také dostával jiné mléko než ode mě,nemohla jsem koji měla jsem moc velké bradavky a on malou pusinku,odstříkávat jsem začala až po 5 dnech,jsem za to vděčná,že aspon chvilku měl mateřské mléko,pak na jipu už měl umělou stravu,nijak mu to nevadilo a je v pohodě.Moje dcera byla od narození na umělé výživě a žije
Jitulinka — #23 však ne o sobě, ale o ostatních, já dávala mlíko pro ostatní mimo svých, nakoila sem a odstříkaný se dávalo ostatním. A než sem začla kojit, sem jen odstříkávala a to samý, daly mým a zbytek ostatním.
Žloutenku sem klidně mohla chytit po cestě na úřad apod. když už sem pak byla jen na hostinským a jezdila vyřídit třeba ty úřady nebo do města mezi kojením.
Sirikit — #22 to píšeš o roku 1972(to jsem nebyla ještě na světě)
ale chápu i dnes nemáš nikde záruku.
Dnes je taková doba,že když se ti v porodnici nevytvoří mléko tak ti dítě nakrmí umělou výživou.Něco jsem zaslechla i o glukoze
ale nejsem si jistá.
Taky nejsem rasistka,ale tam kde jsem rodila já,tam jen zůstavaly děti po romských rodičkách.Takže nebyla šance dostat ,,černé mléko"
Gedžitka — #21 tak nad sebou snad pochybovat nemusím
Tady se mluví o nemocech typu žloutenka,HIV...a takováhle vyšetření podstoupíš už v těhotenství,kterým projde každá těhotná.
Žloutenku atd.můžeš chytit kdykoliv.Prostě bych si od jiné matky mléko nevzala a raději přešla na umělou
Jitulinka — #20 Omyl, ani v porodnici tu záruku nemáš. Když jsem v roce 1972 porodila syna, tak bylo běžné, že maminky, které měly dostatek mléka, přebytek odstříkaly a tím se pak krmila miminka, jejichž maminky mléko neměly. Bohužel, stalo se, že na pokoji, kde jsem ležela, miminko jedné z maminek mělo otravu nikotinem. Ona byla nekuřačka a protože v porodnici bylo v tu dobu hodně cikánek, které kouřily, kde jen mohly - jejich děti byly patrně na příděl nikotinu zvyklé už z těhotenství a tak jim nic nebylo, odnesl to chlapeček, kterého museli rychlou sanitkou převážet do Ústí k transfúzi krve, jeho matka se nervově zhroutila - no nebylo divu. Ostatní maminky ani netušily co se děje až do doby, kdy se přiřítila vrchní sestra s nějakými papírky, na které musela každá mamina stříknout kapku svého mléka. Byl z toho pěkný cirkus, hlavně ony snědé dámy řvaly, že je to omezuje a že si mohou zakouřit, kdy chtějí. A nikdo s nimi nehnul. Stát se to teď, asi by označily setry i veškerý personál nemocnice za rasisty.
Jitulinka — #20 jakou záruku? Tobě někdo v porodnici vyšetřoval mlíko?
átéčko — #16 Ty jsi to špatně pochopila,nedala bych svému dítěti mléko od ,,cizí"ženy(kamarádka,známá,sestřenice,teta,švagrová.....)protože neprošla vstupním vyšetřením
Něco jiného je v porodnici.Kdy Ty když nemůžeš kojit,tak ti ho nakrmí mateřským mlékem,ale tam máš aspoň nějakou záruku,že je dárkyně naprosto zdravá.
átéčko — #16 já nevím čemu se divíš. Je to prostě blok - kdybych dítě nemohla kojit, tak bych mu prostě raději dala umělou výživu než, aby mi ho jiná žena nakojila. Prostě by mi to vadilo. A nelze srovnávat zvířat a lidi. Kravské mléko pijeme většina. Já bych si do kafe nedala svoje mlíko ani náhodou, ale kravské jo.
átéčko — #16 ...nedaly by mléko od cizí ženy, ale od cizí krávy ano....když budu mluvit za sebe - kluci na nedonošencích taky dostávali mateřské mléko, pravděpodobně ne moje, protože jsem k nim 6 dní nemohla, mléko tam sice posílali, ale nejsem si zrovna moc jistá, že dostali zrovna konkrétně to moje mléko, dost o tom pochybuju....pak mi pustili z porodnice a já nastoupila k nim na nedonošence a chtěla začít kojit. Ta žena, co mi nabídla kojení mých dětí tam se mnou byla 1 den
asi, kdybych z nějakého důvodu nemohla kojit vůbec, nebo neměla žádné mléko, bych její nabídku přijala, ale chtěla jsem je kojit sama, i když nakonec jsem to po 14 dnech usilovného snažení vzdala
. Kluci dostali v prvních dnech flašku a po 6 dnech už se pořadně nepřisáli, vypili co samo teklo, pak ani ťuk. Ale mateřské mléko dostávali, viz níže.
Dát mléko pro jiné dítě považuji za samozřejmé a slušné... za peníze snad jen v případě těžké sociální situace. Já měla mlíka jen tak akorát, kojila 3 měsíce, pak už to nestačilo. Ale jsem ráda aspoň za to. Mamky, které nemají mléko vůbec, lituju. Na dobu kojení ráda vzpomínám.
Blami — #14
Také jsem měla hodně mléka. V porodnici ho dávali nedonošeňátkům.
Pak jsem se ptala, jestli by měli zájem. Neměli. Měla jsem mimořádně moc mléka.
Jinak se divím maminám, co by nedali mléko od cizí ženy, ale od cizí krávy mléko miminku dají.
Já bych cizí dítě klidně kojila, kdyby mělo hlad, s tím jsem problém neměla. Nemuselo by mu jít o život.
Já odstříkávala pro holky - když byly v inkubátoru a ještě mi je nedávali na kojení, zbytek se dával do mléčné banky pro děti, jejichž mamina mlíko neměla příp. už byla doma a za mimčem dojížděla. Pak i když sem kojila, odstříkávala sem ještě pro ty ostatní. Po propuštění domů ale už od mamin mlíko neberou, ani zadarmo, natožpak, že by to vykupovali.
Jinak mléko bych neprodala, ale dala.
Když se mi narodil nejstarší, postižený, měla jsme mléka nadbytek, vedle mamina ani kapku, tak jsem kojila jejího chlapečka. Mě pustili v pátek domů a ona mě málem na kolenou prosila, ať jdu s ní v pondělí. Chlapeček spal, měl plné bříško, byl spokojený. A mamince bylo jedno, od koho dostane najíst, hlavně, že prospíval. Pak jsem dlouho odstříkávala a vozila do nemocnice synovi denně 1,5l . Zbylo i na ostatní děti. Když zemřel, dostala jsem horečky a bylo po mlíku. Pak jsem u ostatních 3 dětí vždycky ještě odstříkávala pro další 2 děti, sestry a bratrance. Měli děti cca 2 měsíce po mě a ani kapku, tak aspoň na večerní krmení do konce šestinedělí dostávaly přírodní stravu. Bohužel v Opavě není mléčná banka.
mindulinka — #9 no, to docela chápu, já jsem cizí ženě svoje děti k nakojení taky nedala, ani její mléko, ač mi to bylo nabídnuto a sama jsem s kojením měla problémy. Ale prostě tam byl nějaký blok a vadilo mi, že bych je nemohla kojit sama (že nění mléko moje). Vím, že možná některé namítnete, že přece mateřské mléko je pro dítě nejlepší, určitě je, s tím souhlasím, tak jen doplním...sice jsem měla problémy s kojením a děti ode mě nepily (nedonošená dvojčata - prostě jsme to nějak nezvládli a dodnes mi to mrzí), ale měla jsem mléka dost a do půl roku dětí jsem odstříkávala a "kojila po flašce"
. I když občas jsem jim musela udělat umělé mléko, když to moje nestačilo.
Tady mlíko neberou, jen když sou maminy v porodnici, jak je pustí domů, už od nich mlíko nechcou.