breast

Někdo má a někdo nemá. To platí ve všech oblastech života, mateřské mléko nevyjímaje. Existují maminky, které musí mléko pravidelně odstříkávat, a jsou i takové, které musí přikrmovat. Oběma skupinám pomáhá problém vyřešit banka mateřského mléka. V Česku jich je pět – v Hradci Králové, České Lípě, Českých Budějovicích, Praze – Podolí a v Mostě.

Kojení prospívá dětem i maminkám

Mateřské mléko je pro novorozence i starší miminka tou nejpřirozenější potravou, která jim poskytuje všechny důležité látky potřebné pro rychlý vývoj. Díky kojení vzniká silné pouto mezi matkou a dítětem. Kojení neprospívá jen dětem, ale i maminkám, protože snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, vaječníků a hrdla děložního, chrání před osteoporózou, snižuje potřebu inzulínu u diabetiček, pomáhá k vytvoření mléka pro další krmení a brání krevním ztrátám matky.

Kojení dětem poskytuje ochranu před střevními, respiračními chorobami a infekcemi středního ucha (o 50 %), hrozí nižší riziko syndromu náhlého úmrtí u dětí v prvním roce života, nižší výskyt cukrovky v pozdějším věku, snižuje riziko alergií, cévních onemocnění, onemocnění astmatem a riziko obezity v pozdějším věku.

Kdo může mléko darovat?

breastDárkyní mateřského mléka se může stát každá zdravá žena s přebytkem mateřského mléka, která neužívá žádné léky (nerozhodne-li lékař mléčné banky jinak), alkoholické nápoje, nekouří a nemá dítě starší šesti měsíců. Po této době se kvalita mateřského mléka mění. Musí také podstoupit vstupní vyšetření, jehož součástí jsou mimo jiné testy na HIV, syfilis a kompletní bakteriologické vyšetření.

Ženy, které prodělaly žloutenky typu B a C, dostaly v uplynulých měsících transfuzi krve, byly před rokem 1985 léčeny růstovými hormony, trpí nějakým alergickým, chronickým či systémovým onemocněním, užívají dlouhodobě léky nebo homeopatika, jsou mimo hru.

Pokud dárkyně onemocní, musí po dobu trvání své nemoci dárcovství pozastavit. Při užívání antibiotik nemůže darovat mléko ještě dva týdnu od ukončení léčby.

Další podmínky si stanovují banky. Například mléčná banka Ústavu pro péči o matku a dítě žádá, aby dárkyně odstříkala alespoň 1,5 litru mléka.

Těch pár stovek měsíčně přišlo vhod – Michaela (27)

„Před třemi lety se mi narodil syn. A díky bohu jsem se zařadila mezi ty, které s kojením neměly problém. Spíš naopak, tvořilo se mi mléka víc, než malý Tomášek potřeboval. Ze začátku jsem mléko odstříkávala a vylévala. Pak mi to ale bylo líto, a tak jsem se začala pídit po tom, jestli není nějaká možnost dát to mléko místní porodnici. Kamarádka, která porodila o rok dřív, mi řekla o mléčné bance.

Bydlím kousek za Prahou, ale jednou týdně poslat po manželovi lahve, nebo si tam i zajet sama, nebyl nikdy problém. Peníze, které jsme za mléko dostávali, nebyly žádné horentní sumy, ale když jste na mateřské, každá koruna přijde vhod, a tak jsme za ně byli vděční.“

Jak to funguje?

Mateřské mléko, které tyto banky shromažďují, je určeno především pro nedonošené nebo nemocné děti. Poskytují je však i maminkám, které z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí kojit, či mají svého mléka málo a musí miminko dokrmovat. Mléčné banky poskytují za poplatek mateřské mléko i ostatním nemocnicím nebo rodičům domů. Prodejní cena za jeden litr se pohybuje od 350 do 1700 korun.

Dárkyně, která projde vstupním vyšetřením, dostane v nemocnici spolu s návodem na odstříkávání a uchovávání mléka skleněné lahve. Mléko by se mělo uchovávat v ledničce nebo mrazničce při teplotě okolo -18 stupňů. Jednou týdně pak musí naplněné lahve v transportních taškách dopravit ve smluvenou dobu do banky.

Zde personál provede potřebné testy na přítomnost bakterií, bílkoviny kravského mléka, mikrobiologická vyšetření na bakterie salmonely, kvasinky, plísně, zlatého stafylokoka, listerie apod. Zároveň se stanoví jeho tučnost. Neodpovídá-li všem předepsaným normám, je bez užitku vylito.

Mléko se zpracovává pasterizací (ohřátím na určitou teplotu), poté je opět zchlazeno a uschováno v chladicích boxech. Trvanlivost takto zpracovaného mléka je jeden až tři měsíce. Znovu rozmražené mléko se musí spotřebovat do 24 hodin. Dárkyně mateřského mléka dostávají peněžní nebo jiné příspěvky. Například v Praze dostávají kolem 200 korun za litr mléka, v Hradci Králové za jeden litr poskytují příspěvek na stravu v hodnotě 70 korun.

Věděla jste o možnostech, které mléčné banky nabízejí? Darovala byste mateřské mléko? Nebo jste spíš typ, který by ho potřeboval?