V dnešní uspěchané době si čím dál více stěžujeme na problémy s koncentrací, zapomnětlivostí nebo únavou. Mnozí z nás pak sáhneme po kávě nebo nějakém energetickém nápoji. Co tak ale sáhnout raději po „Brahmi“?

Bylinka tisícileté medicíny v akváriu  

Za tímto exotickým názvem se skrývá populární indická ájurvédská bylina Bacopa monnieri, jedna z nejvíce používaných bylin v japonské ájuverdské medicíně.

brahmi

Ájuverdská medicína je pět tisíc let stará indická medicína pro tělo i mysl, nejstarší dochovaný léčebný systém na světě. Skládá se z jednotlivých unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží.

Jde o bylinku nízkého vzrůstu se silnými stonky a drobnými vstřícně rostoucími listy. Této rostlince vyhovuje prakticky jakákoli vodní plocha s nepříliš hrubým dnem. Roste i na podmáčených březích řek a potoků. V letních měsících kvete drobnými nafialovělými květy. Kromě semen se ale množí i díky oddenkům nebo odpadlým částem stonku, které se velmi snadno zakořeňují.
U nás je tato bylinka známá především jako rychle rostoucí akvarijní rostlina. Málokdo ale ví, že z jejích sušených listů lze připravit i antioxidační léčivý čaj. Její pěstování je snadné.

Pěstování ve vodě

Ideální je pěstovat bylinku v zahradním rybníčku nebo středně vytápěném akváriu. Její půvab vynikne hlavně v trsech, sází se proto raději do zadní části nádrže, neboť dokáže během velmi krátké doby vyrůst až k hladině. Pokud najde nad hladinou dostatek prostoru, začne vyčnívat a s trochou štěstí brzy objevíte na vrcholech stonků malé květy. Z tohoto úhlu pohledu je pěstování v zahradním rybníčku rozhodně praktičtější.
Jednou za čas se pak nať ostříhá a nechá usušit na místě s dostatečným prouděním vzduchu. Poté se doporučuje uskladnit sušenou brahmi do dobře uzavíratelné nádoby na suché místo.

Rada

Jestliže chcete brahmi používat i k potravinářským účelům, určitě ji nehnojte běžnými přípravky pro akvarijní rostliny. Nezapomeňte na dobrou filtraci.

Pěstování na suchu

Pokud se vám podaří sehnat brahmi ve specializovaných pěstírnách, kde pěstují rostliny emerzně (nad vodou), nebudete akvárium vůbec potřebovat. Postačí vám širší mělčí květináč (spíše miska) a dostatečná zálivka. Substrát musí být neustále mokrý. Suchozemská forma brahmi má poněkud tužší, tmavě zelené a chlupaté listy.

Léčivé účinky

Užívanou částí rostliny jsou sušené listy a stonek.
Bylinka má posilující účinek na nervový systém, působí proti stresu a depresi a pomáhá odstraňovat nespavost. Sni­žuje krevní tlak, urychluje hojení a pročišťuje krev, což má pozitivní vliv například u kožních nemocí, jako je ekzém a lupénka. Chrání také před negativními účinky léků nebo drog. Působí proti senilitě a zpomaluje stárnutí. Je doporučována všem, kteří potřebují zlepšit koncentraci, studentům, duševně pracujícím a lidem nad čtyřicet let.

Jak užívat brahmi

Sušené listy Brahmi se užívají ve formě odvaru. Obvyklá denní dávka je 5-15 gramů. Pro preventivní užívání (podpora paměti) postačí 5 g denně. Při preventivním působení proti astmatu a Alzheimerově chorobě užíváme 10 gramů denně a používáme-li odvar jako podpůrnou léčbu při rakovině, vhodíme do hrnce celých 15 gramů. Vaříme asi 10 minut ve 350 ml vody, přecedíme přes plátno (vyhýbáme se použití kovových nástrojů) a necháme vychladnout. Poté odvar rozdělím do tří dávek, které popíjíme během dne. První známky zlepšení se začnou projevovat během následujících 4 týdnů nepřetržitého aplikování.

Kde brahmi koupíme?

Pokud se vám nechce do pěstování, lze brahmi rovnou zakoupit jako sušenou bylinu, v zahradnictví jako rostlinu.
Brahmi se nejčastěji užívá ve formě čajového odvaru, v prodejnách se sušenými léčivými bylinami, nebo v některých lékárnách, ji lze dostat také ve formě vegetariánských kapslí.

Závěrem

Výrobky z rostliny brahmi neboli bacopy monniery jsou zcela přírodní, vysoce účinné a pro organismus zcela bezpečné. To ostatně dokládá jejich tisícileté využívání v indické medicíně, kde se tato bylina ne náhodou označuje jako „zázračný elixír života“.

použitý zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama