Také znáte moudro, že neexistuje špatné počasí, jen nevhodné oblečení? Veskrze platí. I když ne tak doslova, pokud jde o ty nejmenší. Kdy se s novorozenci, kojenci, batolaty a předškoláky ven raději nevydávat, a kdy si procházku naopak beze strachu dopřát? Držte se následujících doporučení odborníků.
5c4afa52b05f4obrazek.png

1) O tom, jak nízké teploty dítě snese, rozhoduje především fakt, jak moc je otužilé. Je zvyklé trávit většinu času ve vyhřátém bytě? Pak ho venku v chladném počasí příliš dlouho netrapte. Je sice dobré začít s otužováním, ale postupně a ne v zimě. Je váš potomek naopak zvyklý spát s otevřeným oknem, a tráví celý rok většinu času venku? Pak zvládne mnohem větší chlad a po delší dobu. Ven se vydávejte ideálně kolem poledne, tedy v čase, kdy bývá nejtepleji.

2) Důležitou roli hraje samozřejmě věk dítěte.

 • Na procházku můžete v zimě vyrazit klidně s novorozencem po návratu z porodnice. Pokud je zdravý a donošený, zvládne i téměř hodinovou procházku při teplotě ne nižší než minus pět stupňů Celsia. Důležité ale je, aby byl suchý mráz, bez větru nebo mlhy.
 • Se zdravým, donošeným kojencem (od 6 týdnů), batoletem nebo předškolákem můžete vyrazit ven na procházku i při nižších teplotách – maximum by ale mělo být - 10 °C, a to na necelou hodinu v kuse. Ani starším dětem ale nesvědčí vítr, vlhko a mlhy.
 • Při nižších teplotách byste pobyt s dětmi venku měli omezit na zhruba čtvrt hodiny.

3) Jak je dítě oblečené?

 • Myslete na to, že dítě do zhruba půl roku věku nedokáže samo regulovat tělesnou teplotu. Proto ho neustále kontrolujte. Zda je mu teplo, nepoznáte podle studených ručiček. Sáhněte na zátylek. Měl by být teplý, ale suchý. Pokud je zpocený, dítě je oblečené příliš.
 • Pokud dítě sedí v kočárku, mělo by mít o jednu vrstvu oblečení více než vy. Fusak nebo nějakou přikrývku nepočítaje.
 • Jestliže dítě už chodí, je lepší nechat ho jít po vlastních. Neoblékejte ho ale tak, že se nemůže skoro hýbat, a jde jako robot. Každý pohyb znamená teplo navíc.
 • Nikdy dítěti nedávejte oblečení i přes ústa. Dýcháním vzniká vlhkost, kterou děti zpětně dýchají. Tím se narušuje sliznice, do níž pak snáze proniknou viry a bakterie.
  5c4afbc15e80eobrazek.png

4) Pleť je před pobytem v chladu dobré ošetřit krémem.

 • Nepoužívejte však krém hydratační – pokud obsahuje hodně vody, může na pokožce namrzat. Speciální krémy určené do mrazivého počasí mívají vyšší obsah zinku. Použít ale můžete třeba i obyčejnou vazelínu.
 • Pokud to s pobytem venku přeženete nebo dítě namažete hydratačním krémem, je náchylné dokonce k tvorbě lehkých omrzlin. Podobají se spáleninám od sluníčka. Na pokožce mohou dokonce vzniknout puchýřky nebo stroupky.

5) Nechoďte s dětmi na procházky v případě, kdy meteorologové varují před smogem nebo inverzí. Škodí sliznicím, které jsou pak náchylnější k onemocnění.

Čtěte také:

Reklama