Procházka je pohyb, který se počítá
Většina lidí ani nepovažuje chůzi za nějaký velký pohyb a přemlouvají se k tomu, aby šli do posilovny, i když mají nachozeno za ten už dost. Uvědomte se, že procházky jsou opravdový pohyb, který spaluje kalorie a který pomáhá (nejen) hubnout. Pokud se o hubnutí snažíte a nebaví vás posilování, běhání nebo třeba brusle, nevadí! Chůze je naprosto skvělá aktivita, často podceňovaná. Hodinovou procházkou totiž mnohdy spálíte víc než kdejakým skákáním, které vás ani nebaví.

64e4925f66139obrazek.png
Foto: Shutterstock

Každý na ně má čas
Pro ty, kteří mají domácího mazlíčka, jsou procházky nutností a tak trochu je k nim jejich miláčci donutí. Další část lidí tvrdí, že na ně nemá čas, ale to je nesmysl. Je to o prioritách a o tom, na co si ve skutečnosti čas chcete udělat. Vystupte o zastávku dřív a dojděte to pěšky, vstaňte o deset minut dřív a projděte si i třeba kolem domu. Těch možností je spousta a nejen, že se tím proberete, ale budete pak i produktivnější, protože nastartujete své tělo.

Psychický odpočinek
Ačkoliv tvrdíte, že si odpočinete jen na pláži u moře s drinkem v ruce, nesmíte být tak nároční. Obyčejná procházka dokáže divy. Běžte někam, kde budete obklopeni přírodou, nechte myšlenky volně proudit, pusťte si podcast nebo jen poslouchejte zvuky, které z přírody vycházejí. Je to uvolňující a velmi relaxační, dejte tomu šanci.

Spojte příjemné s užitečným
Máte před zkouškami nebo důležitou poradou v práci a tvrdíte, že se nesmíte hnout z domu? Naopak, změna prostředí vám jen prospěje. Pusťte si učivo nebo důležité poznámky k prezentaci do uší a vyrazte ven. Dobrým tipem je si doma na diktafon vlastním hlasem nahrát to, co potom budete poslouchat. Věřte, že taková změna prostředí je jen ku prospěchu a vám to pomůže se soustředit a zároveň uklidnit.

Zkuste večerní procházku
Pracujete celý den u počítače a pak se divíte, že večer nemůžete usnout? Sedavá práce je v tomto zrádná, hlava vám jede na plné obrátky, ale fyzicky unavení nejste. Dejte si takové pravidlo, že například v 17 zaklapnete počítač a vyrazíte na hodinu ven. Trochu protáhnete tělo, psychicky se vyrovnáte a uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat. Stejně dobře funguje i procházka těsně před spaním po večeři. Bude se vám po ní lépe spát.

Choďte v jakémkoliv počasí
Venku prší nebo v zimě mrzne? To není výmluva k tomu, abyste se nešli projít. V každém ročním období a v každém počasí to má něco do sebe. Jakmile se odhodláte a po půlhodinové procházce se vrátíte domů, budete se cítit jako znovuzrození. Prší? Vezměte si pláštěnku. Mrzne? Nasaďte kulicha. Neberte počasí jako překázku, naopak jako příležitost k překonání sama sebe a vystoupení z komfortní zóny.

64e4926bea794obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jste demotivovaní, nemáte žádné cíle a do ničeho se vám nechce? Začněte procházkami!
Ať už řešíte cokoliv, máte špatnou náladu, vyhodili vás z práce, jste po rozchodu, máte špatné období nebo se vám v životě děje cokoliv, pobyt na čerstvém vzduchu pomáhá všem bez rozdílu. Zatněte zuby a každý den vyražte ven, i kdyby to mělo být na pouhých deset minut. Budete se cítit lépe, v hlavě se vám změní přístup i myšlenky, napadnou vás nové věci a všechno se dá do pohybu. Nečekejte, že se něco změní po jednom dni. Určete si to jako povinnost a dělejte to tak aspoň měsíc. Uvidíte, jak se vám změní postoj a vše bude lepší.

Dopad na fyzické zdraví
Studie z Velké Británie odhalila, že procházky mají velký vliv na naše fyzické zdraví. Procházejte se 11 minut denně a snížíte riziko vzniku rakoviny, srdečních onemocnění i psychických úzkostí a poruch.

Zdroj: autorka článku, betterhealth, studie, studie z Velké Británie, cnbc

Čtěte také:

Reklama