Už po devětatřicáté vyrazí zítra, 19. února milovníci pěší turistiky na akci zvanou Zimní brdský přechod a padesátka.

Startuje se mezi tři čtvrtě na sedm a tři čtvrtě na jedenáct z vlakového nádraží v Praze - Radotíně, ale cíle jsou různé podle zvolené délky trasy. Vyšlápnout si můžete po trasách o 15, 23, 35 a 50 km.

Patnácti a padesátikilometrová trasa končí na Zbraslavi, třiadvacetikilometrová v Řitce a pětatřicítka na Jílovišti. Každá z tras vede jinudy a na každé se dají najít zajímavá místa.

Co po cestě najdete za zajímavosti?
Vsadíme se, že jste ještě nepoznali následující skvosty (nebo nám je naopak můžete doporučit ? :-) )

Jen namátkou – Skalka, bývalý františkánský klášter, s barokním kostelíkem a výklenkovými kaplemi křížové cesty, Černolice v severovýchodní části Brd s romantickými křemencovými skalami, kde své umění rádi prověřují horolezci. A když už jsme u Černolic, nesmím zapomenout na Černošice, další průchozí místo. Jde o oblíbenou rekreační obec na Berounce s celou řadou architektonicky zajímavých vil, kde v minulosti žily takové osobnosti jako například doktor Janský, spoluobjevitel krevních skupin, nebo známý komik Ferenc Futurista.

Jak se pochodovalo na loňské akci?
Velmi zajímavé postřehy z loňského pochodu najdete ZDE.  
Na ukázku vybíráme: „…Na kratších trasách se k nám blížily skupinky kolem 10 turistů, ale kontrolní průchozí razítko si nechal potvrdit jen jediný. Ostatní prošli, jakoby tam ani nikdo nebyl. Pak se všichni sešli u rozcestníku. No, ušetřili 10,- Kč…“

Kde Brdy najdeme?
Brdy jsou pohoří, začínající jižně od Prahy vrchem Cukrákem a táhnoucí se směrem jihozápadním. Tvoří v podstatě písmeno V, jehož pravá část je lemována městy: Mníšek pod Brdy, o něco níž leží Dobříš, Příbram a Rožmitál pod Třemšínem. Vzestupně pak na levé straně Spálené Poříčí a Rokycany.

Úžasný web o Brdech najdete na adrese:. http://brdy.unas.cz/

 

Přejeme s Klubem českých turistů všem hezké zážitky při překonávání brdských kopců a zdrávi došli!