Když jsme se naposledy zatoulali do Francie, pobývali jsme v docích v St. Nazaire, kde se rodí Queen Mary 2.
St. Nazaire je rájem hlavně pro chlapce a muže. Je městem, kde se staví luxusní zámořské lodě (ale také tankery na převoz ropy, zkapalněného zemního plynu a kontejnerů) a místem, kde najdete historické vojenské památky.

Ponorková základna, která byla vybudována během 2. světové války a sloužila tehdy Němcům, je obrovská stavba z armovaného betonu rozkládající se na ploše 37 500 m2. Přestože byla za války mnohokrát bombardována, zničena nebyla. A tak Vám dnes její terasy poskytnou výhled na ústí Loiry a na zavěšený most St Brévin (stojí za to přes něj jet – poskytne Vám nádherný pohled na řeku a na okolí – tedy spolujezdcům). Já Vám ovšem doporučuji směřovat do ústí základny, kde najdete ponorku Espadon. Dnes muzeum, ale v 60. letech to bylo top zařízení a byla to první francouzská ponorka, která plula pod arktickými ledovci.

Co je pro nás ale důležité? Jsme v Bretani! Bretaň (Bretagne) se nachází na západním pobřeží Francie – ano je to právě ten výběžek do moře – poloostrov, který dotváří tvar země galského kohouta. Bretaň má mnoho podob. Sever Vám nabídne „syrovou“ přírodu – útesy s tříštícími se vlnami, kde ale také naleznete malé písečné pláže. A když budete mít štěstí (jako já), budete se moct v prosinci procházet po pláži v krátkém rukávu pod slunečným nebem.

Na severu stojí rozhodně za zmínku (a za výlet) rejdařské a korzárské město St. Malo. Pánové Duguay-Trouin a Surcouf (u nás známější), stateční námořníci, dostávali od krále „pověřovací dopisy“, které jim umožňovali napadat válečné a obchodní lodě, aniž by byli nařčeni z pirátství a hrozil by jim za to trest.

Romantický nádech městu dává jméno Chateaubriand. Muže, jehož jméno na nás dnes mrká z jídelních lístků, který ale za mlada nevěděl, zda být námořníkem nebo duchovním a nakonec se stal spisovatelem. Svůj život dožil v izolaci na malém ostrůvku nedaleko města, kam dojdete při odlivu. Náhrobek je skromný – deska se žulovým křížem.

Rozhodně se projděte po hradbách. Je z nich úžasný pohled na moře, na Smaragdové pobřeží, ale také na domy bohatých rejdařů z dob minulých.

Než Vás však nasměruji zpět na jih, zastavte se ještě v městečku Dinard, které spolu se St. Malem střeží vyústění řeky Rance do moře. Dinard je naprostým opakem předchozího historického města sevřeného hradbami. Jsou to proslulé lázně s luxusními vilami, nádhernými parky a zahradami, kam svá znavená těla skládají hlavně Angličané a Američané. A pokud nejsou úplně tak znaveni a nenechají si ujít technický zázrak, jedou se podívat do přílivové (a odlivové) elektrárny. I vy jí můžete navštívit a podívat se na zdokumentování její výstavby a vysvětlení jak pracuje.

Tak, už to stáčíme dolů a směřujeme do Nantes (abychom pak pokračovali směrem na západ). Nebo-li pokračování příště.

Reklama