Letos jsme si dovolenou rozdělili do několika menších úseků a cestovali po naší vlasti.
Tak nás cesta zavedla do Olomouce, hanáckých Athén, jak se také někdy říká, protože v r. 1573 zde byla založena universita. 

Nejdříve jsem vyzpovídala kamarádky ze Ženy-in. Chtěla jsem, aby mi poradily, kde nejlépe zaparkovat, kde se dobře jí a kde je dobré ubytování … není nad domorodce J.

Už jste někdy byli ubytováni v tribuně stadionu? Ne? Ale bylo to tam dobré. Jen nás ráno probouzely rytmické údery tenisových míčků.

Před námi byl krásný park, dokonce se státem  chráněným stromem. A do městské památkové rezervace, ležící na soutoku Moravy a Bystřice, to bylo co by kamenem dohodil.

Zámečnickou ulicí jsme se vydali kolem kostela sv. Mořice. Naproti je restaurace U potrefené husy, kde večer pěkně tepe život.

 

A jen pár kroků a jsme na Horním náměstí.
Kolem dokola jsou krásně opravené měšťanské domy, gotické, renesanční i barokní. Uprostřed stojí radnice, založená 1378, s orlojem, předělaným Svolinským v 50. letech. Věž radnice vyzývá k výstupu – je odtud nádherný výhled na město. 
Na náměstí jsou fontány Herkulova a Caesarova; další nová je zdobena želvami a delfíny, ta se moc líbí dětem. Kolem jsou lavičky, vybízející k posezení. Proč ne, je krásný slunný den. Přímo před námi je sloup Nejsvětější Trojice, 35 m vysoký. Od roku 2000 je zanesen do seznamu UNESCO. Stavbu tohoto sloupu započal už roku 1716 místní kameník Václav Render. Chtěl vytvořit dílo, které nemá nikde jinde obdoby, uvnitř zbudoval malou kapličku. Sloup byl dokončen  až po 40 letech a od té doby se jeho sláva nese světem… A tak i my se jím kocháme.

 

A když jsme prošli Horním náměstím, což dojít na Dolní.  I to má kašny, Neptunovu a Jupiterovu a také Mariánský morový sloup.

Město je ke svým pěším návštěvníkům velice laskavé, nabízí na každém kroku občerstvení, posezení v zahrádkách restaurací – odkud to tak báječně voní. A musím říct, porce jídel jsou pěkné, jídlo velice dobré, neošizené a cena nižší než v Praze. A protože jsme měli sebou pudlíka, poznali jsme, že pohostinnost se týká i jeho. Nikde nebyl problém, dokonce mu nabízeli i mističku s vodou.

 

Olomouc má krásné parky a zahrady, vždyť se tady koná Flóra Olomouc.

Nejstarší jsou Smetanovy sady, které byly založeny r. 1820 osázením pevnostní plochy stromovím. Čechovy sady byly založeny r. 1830 vysazením stromové aleje a Bezručovy r. 1898, kdy se tam začalo se sadovnickými úpravami. Velice zajímavá je Botanická zahrada, kde rozárium na ploše 3,5 ha má přes 300 odrůd růží, což představuje okolo 15 000 keřů – takže pokud se trefíte do doby kvetení – jedním slovem nádhera.

Ještě trochu nahlédneme do historie: v době husitské stálo město na straně Zikmunda, později se postavilo proti Jiřímu z Poděbrad.

V polovině 18. století se Olomouc změnila na pevnostní město a pás hradeb omezoval její další rozvoj až do konce 19. století.

Největší palácovou stavbou je ranně barokní arcibiskupský palác. Právě proto, že zde sídlil arcibiskup, je ve městě velké množství církevních památek.

A příště vám povím něco o Přemyslovském paláci.