Diokleciánův palác vypadá nejlépe při východu slunce

Sehnat lokaci na natáčení seriálu nebo filmu není snadné, zvláště natáčí-li se snímek se středověkou tematikou. Produkční se musí vypořádat například se striktními památkáři či s tím, že se najednou daná lokalita musí uzavřít veřejnosti, což stojí opravdu velkou sumu peněz. I když se převážná většina záběrů z jedné části fantasty světa zvané King´s Landing natáčela v Dubrovníku, málo kdo ví, že některé lokace jsou i ze Splitu.


Přímořské městečko bylo založeno na konci 3. století římským císařem Diokleciánem. Největší a zároveň nejlépe zachovaný palác pozdní antiky a jeho hradby jsou oblíbeným turistickým lákadlem. Ven za hradby se Split rozšířil až okolo 7. století a v té době začalo i významnější osídlování Diokleciánova paláce. Díky dotacím i dnes vypadá středověké centrum Splitu téměř stejně, jako v době jeho vzniku. Vyleštěné kamenné úzké uličky obklopené vysokými hradbami vedou na vzdušná náměstí obklopená antickými sloupy.

Přes den obdivují centrum města tisíce turistů

Není divu, že Split za druhé světové války obsadili nacisté, kteří právě k antice vzhlíželi. Dnes je už v dobrých rukou, ale připravit se musíte na to, že o jeho kráse vědí téměř všichni, vždyť se o Splitu dokonce pějí oslavné písně. Přes den a až téměř do jedné hodiny ráno se zde budete prodírat davy turistů, avšak pokud si přivstanete a půjdete uličkami brouzdat třeba v pět ráno, dočkáte se autentické nálady. Když počkáte na vycházející slunce například na náměstí u Diokleciánova paláce, zažijete nezapomenutelný zážitek – cestu do dávných dob.

Za hradbami historického centra už mnoho Chorvatů nebydlí. Většina domů se pronajímá turistům.

Čtěte také:

Reklama