egg

Tradice oslav Velikonoc sahají do dávné minulosti. Lidé v tomto období roku slavili příchod jara a věnovali se rituálům, které měly zajistit hojnou úrodu v dalším roce. Křesťané v tomto období slaví zmrtvýchvstání Krista.

Vítání příchodu jara a Kristova zmrtvýchvstání se postupem času prolnuly, a tak si pod oslavami Velikonoc nyní představí každý něco jiného, někdo slaví příchod jara, jiný jde do kostela rozvzpomenout se na zázrak, který se v dávné době udál.

Samotné velikonoční pondělí není křesťanský svátek, z pohledu lidových zvyků je to však den nejdůležitější.

Vejce k Velikonocům patří

K tradiční české koledě patří vejce, jehož symbolika provází člověka už odpradávna. Vejce jako symbol naděje, zrození, ale i jara k Velikonocům patří. V tuto dobu začínají slepice po dlouhé zimě opět snášet, a tak se vejce objevuje snad ve všech pokrmech, které se během Velikonoc připravují. Seggtejně tak je v mnoha receptech hodně bylinek, které v tuto dobu začínají rašit.

Tradice zdobení vajec je v České republice unikátem. Nikde jinde na světě neexistuje taková spousta metod a nápaditých zdobení jako u nás. Dlouho se zdobila vejce pouze nevyfouknutá, protože se věřilo, že by jinak ztratilo svou magickou moc. Až po první světové válce se začala vejce určená pro dekoraci vyfukovat. Nejstarší nález zdobeného vajíčka u nás pochází z pohřebiště ve Velkých Hostěrádkách na Břeclavsku z období let 1020-1030.

I barvy vajec mají svůj význam. Nejpoužívanější barvou je červená, která připomíná krev, zdroj života, oheň či dozrálé ovoce, představuje život, lásku a ochranu. Zelená barva představuje sílu přírody. Žlutá symbolizuje bohatství a blahobyt.

A co pro jaké barvy použít?

  • červená - slupky z červené cibule, červenou řepu, borůvky nebo bezinky
  • žlutá - kůra plané jabloně (bez tmavého povrchu), kmín, oves, lipový květ, zázvor, slabý čaj, šafrán
  • zelená - tráva, mladý jetel, špenát

Existuje mnoho způsobů, jak vejce barvit a co k tomu použít. Jaké přírodní materiály používáte vy?

zdroj: České zvyky a obyčeje, Alena Vondrušková, Albatros

Reklama