Film Kvarteto jsem zhlédla v rámci projekce pro novináře před premiérou, a tak mohu zodpovědně předložit pádné důvody, proč byste si PODLE MĚ neměli nechat toto dílo ujít. Tady jsou: 
1. Protože nahlíží do života dnešních třicátníků, kteří si tak úplně neví rady se svým životem. Na první pohled nesourodou čtveřici hlavních hrdinů (Barbora Poláková, Jaroslav Plesl, Lukáš Melník a Zdeněk Julina) spojuje víc, než by si sami dokázali připustit. A než je samozřejmě ono KVARTETO, v kterém společně hrají.  „Film je to jemný, dojemný a pro mne o odvaze a svobodě. Na povrchu se téměř nic neděje, přitom uvnitř jsou fontány a vichřice emocí,“ říká Barbora Poláková, jež hraje v kvartetu na violoncello.
2. Protože všichni herci se na nástroje skutečně naučili hrát, aby jejich role byly uvěřitelné. Taková příprava je neobvyklá a je nutné ji ocenit. „Do houslí jsem docházel bezmála rok. Střídali se na mě dva pedagogové se svatou trpělivostí. Dva měsíce před natáčením jsem musel cvičit každý den dvě hodiny, abychom dosáhli alespoň částečné iluze, že jsem houslový profesionál. Tisíckrát jsem zatoužil rozšvihat housličky o zeď, ale ustáli jsme to a snad to na výsledku bude vidět,“ líčí Jaroslav Plesl.
Proč zajít do kina na film Kvarteto?

3. Protože si užijete kouzelnou atmosféru malebné Olomouce - s její specifickou náladou, klasicky po „krobotovsku“. 
4. Protože si tu ústřední čtveřici prostě zamilujete a budete s nimi skutečně prožívat jejich (obvykle) ne příliš radostnou každodennost. Nejsou to hrdinové seriálového světa, kteří by odříkávali nějaká klišé, ale inteligentní lidé se smyslem pro humor a absurditu. A mají jako my všichni svoje kostlivce ve skříňi...
Proč zajít do kina na film Kvarteto?

5. Protože si potvrdíte dávnou pravdu, jak moc se na dětech odráží chování rodičů. A že je může často pronásledovat (a utvářet) i v dospělosti. Z mého hlediska je to svým způsobem velmi výchovný film…
6. Protože zjistíte, že ani psycholog (psycholožka) si kolikrát nemusí vědět rady se svým životem. Nebo že by ta univerzální rada NAKONEC skutečně existovala? Nechte se překvapit.
7. Protože ve filmu není malých rolí!  Asi i proto že příležitost v něm dostali samí velcí herci. Naprosto úžasný výkon předvedla Jana Štěpánková, která se dějem vlastně jen tak elegantně mihne. Stejně famózní je Jiří Schmitzer a jeho “hospodská" moudra ze života. 
Proč zajít do kina na film Kvarteto?

A ještě jeden důvod navíc: Protože Jaroslav Plesl je ve všech svých rolích (a někdy i jim navzdory) sympatický fešák, který vám bude dělat celou dobu opravdu milou společnost. 
Proč zajít do kina na film Kvarteto?

Na film se určitě zajděte podívat, zvlášť nyní – v tom adventním období, které je časem rozjímaní. Možná v příběhu poznáte svého souseda či kolegu. A třeba dokonce tak trochu sebe!

foto: FALCON

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama