Já osobně nevidím žádný hmatatelný důvod, proč mám tak strašně jásat, že budu psát od zítřka v datech jinou číslovku na konci, a k tomu si dávat nějaká předsevzetí. Ale to je můj osobní pocit, vždyť Silvestr se slaví už od nepaměti. Tedy, není tomu přesně tak, a tak čtěte, jak se tradice oslav konce roku vyvíjela.
Kdo vůbec byl svatý Silvestr?
31. prosince, poslední den roku, je sv. Silvestra.
Koncem 3. století se v Římě narodil pozdější svatý Silvestr; jako zbožný křesťan přečkal dobu pronásledování. Památkou na dobu, kdy se musel svatý Silvestr na útěku skrývat v lese nedaleko Říma, je i jeho jméno (silvestris = lesní). Na papežský stolec usedl v roce 314 v době vlády jednoho z nejznámějších římských císařů Konstantina Velikého. Papež Silvestr se mimo jiné zasloužil i o předpis, aby oltáře byly zhotovovány z kamene místo dosavadních dřevěných. Papež zemřel právě 31. prosince roku 335 a je pochován v kasematech baziliky sv. Priscilly v Římě.
Proč je vlastně Silvestr na Silvestra ?
Silvestrovská noc získala na významu, až když se v průběhu 16. století ve většině křesťanských zemí ustálil kalendář gregoriánský, a počátek nového roku na 1. lednu. Lidé navštěvovali kostel, děkovali za dobré prožití uplynulého roku a modlili se za dobrý průběh nového. Veselí a zvyky z pohanských dob však církev nepodporovala. Teprve rozvoj ekonomiky a vědy v 19. století, který předznamenal příchod "nového zlatého věku", dodal silvestrovské noci větší význam. Společnost bohatla a v očekávání ještě lepšího roku slavila Silvestra stále veseleji a okázaleji, s množstvím pokrmů a nápojů. Na venkově přetrvávaly některé zvyky, jako např. chození tzv. ometaček - chudých žen, které chodily po staveních, symbolicky ometaly plotnu, aby kamna v novém roce dobře hořela, a přály všeho dobrého, za což obdržely almužnu. Hospodyně se varovaly toho, aby nechaly sušit prádlo, což znamenalo nebezpečí smrti někoho z rodiny v nadcházejícím roce.
Také zvyk jíst o půlnoci ovar a křen s jablky pro štěstí pochází z 19. století. Zejména léta přechodu z jednoho století do druhého v roce 1899 a 1900 a poté 1999 a 2000 znamenala nejbouřlivější oslavy Silvestra a příchodu nového roku. V ulicích, v restauracích i v domácnostech se organizovaly velkolepé zábavy a show, bohaté hody a stále nákladnější a velkolepější ohňostroje. Teprve v poslední době byly nejrůznější pochoutky vystřídány nazdobenými chlebíčky, obloženými mísami a nejrůznějšími slanými a sladkými zákusky. Stoupalo i množství vypitého alkoholu. Od konce 19. století je běžným zvykem půlnoční přípitek šampaňským s přáním všeho nejlepšího v nadcházejícím roce.
Jak jste se tedy mohli dočíst, datování prvního dne nového roku prošlo různými změnami. I dnes se ale datuje různě, totiž podle toho, ve které části světa se právě nacházíte a jakého jste vyznání. Pro mne by možná bylo ideální žít mezi Maury. Ti konec a začátek roku neslaví, jelikož nepoužívají kalendář...
Kdy se slaví Nový rok v různých zemích?
Pravoslavný a řeckokatolický ritus dodržuje juliánský kalendář, podle něhož připadá Nový rok na 14. leden.
Počátkem islámského letopočtu je odchod proroka Mohameda z Mekky do Mediny v roce 622. Hurra Muharram, první den prvního islámského kalendářního měsíce, se počítá podle lunárního systému, a tak datum konce jednoho a počátku dalšího roku není přesně stanoveno a může se posouvat v průběhu celého roku. Ovšem ani islámský svět není jednotný a v Afgánistánu a Iránu slaví podle perského kalendáře začátek slunečního roku 21. března.
V Izraeli je začátek nového roku pohyblivý a spadá na první den měsíce Tišrí, tedy mezi 6. zářím a 5. říjnem. Roš hašanan se slaví dva dny a považuje se podle židovské tradice za čas, kdy se z Boží vůle rozhoduje o osudu každého člověka v příštím roce.
V Číně a v některých dalších východoasijských zemích začíná nový lunární rok koncem ledna, nebo v únoru.
Thajci oslavují svůj trut (Nový rok) v březnu, nebo v dubnu, jihoindičtí Tamilové při zimním slunovratu. Tibeťané v únoru.
Pro Japonce jsou novoroční oslavy 1. až 3. ledna. V mnoha venkovských oblastech se však slavnosti konají mezi 20. lednem a 19. únorem![]()
A původní obyvatelé Austrálie neslaví nic, protože nepotřebují kalendář!

A tak bychom mohli putovat po světě a slavit neustále...
Přeji vám oslavu dle Vaších představ a zvyků, ať už jste kdekoli a na Silvestra máte jakýkoli pohled.
Hlavně buďte s těmi, kteří stáli při vás ve slabých chvílích. To jsou totiž ti nejdůležitější...
Všem věrným čtenářům Žena-in přeji šťastný rok 2004!
Zdroj - Pražská informační služba
Nový komentář