Důvodem je efekt přihlížejícího a k tématu můžu zmínit vlastní zkušenost: Asi před 10 lety jsem vystupovala v Praze z tramvaje. Ze zastávky proudily davy lidí do metra a před tamním fast foodem se v prachu svíjel starší pán v obleku. Nikdo mu nepomohl, včetně mě. Všichni jsme podlehli efektu přihlížejícího.
5baa219f2315fobrazek.png
Nikdo nechce vědomě nepomoct

Efekt přihlížejícího je běžný psychologický jev a nevyhýbá se nikomu. Definice říká, že čím více lidí se vyskytuje u situace, která vyžaduje aktivní pomoc oběti, tím spíše nepomohou. Naopak pokud se v situaci nacházejí sami, pravděpodobnost pomoci se zvyšuje. Podobně nevšímavé bychom proto neměli soudit, ale spíš je systematicky poučovat. Nejsou lhostejní, jen špatně vyhodnotili situaci.

  • Mysleli si, že určitě pomůže někdo jiný.
  • Mysleli si, že když si člověka v nouzi zatím nikdo nevšímal, asi to nebylo tak vážné.

Jste si jistá, že vy byste určitě pomohla? Pravděpodobně to tak není
V rámci efektu přihlížejícího jsme si obecně každý jistý, že zakrvácenému člověku nebo napadené ženě bychom určitě pomohli. Řada experimentů ale ukázala, že zúčastnění lidé, ať se jevili jakkoli inteligentně a zodpovědně, se v kritické chvíli zmobilizovat nedokázali. K jejich pasivitě přitom stačila přítomnost pouhé jedné další osoby!

Jak se zmobilizovat, když někdo potřebuje vaši pomoc?

Pokud si přiznáte, že vaše představa o vašem budoucím chování v krizi může být úplně mylná, už jen to je první krok k tomu nenechat se strhnout nečinností ostatních.

  • Díky znalosti efektu přihlížejícího si dokážete uvědomit, že vaše mysl vyhodnocuje situaci nesprávně, a včas se přepnete do reality.
  • Buďte připravená na pocit trapnosti a studu z toho, že aktivní pomocí jako jediná vystupujete z davu. Je to přirozené, a pokud s tím budete počítat, snáz to překonáte.
  • Možná vás bude přemáhat i pocit nekompetentnosti – budete mít pocit, že někdo jiný určitě pomůže lépe, rychleji, profesionálněji. Teď ale nezáleží na tom, aby bylo raněnému pomoženo dokonale, ale vůbec nějak!

Jak strhnout k pomoci i druhé?

Zatímco jako jediná pomáháte zraněnému člověku, vykřiknout do davu „Pomozte mi s ním někdo!“ nebude mít kýžený efekt. Je důležité oslovit konkrétní osobu a dát jí konkrétní úkol. „Vy s tou červenou kabelkou, pojďte mu podržet hlavu!“ Tímto jednoduchým pokynem proberete kohokoli z letargie a nejspíš se k vám hned přižene. Podobně přivoláte pomoc i sobě, pokud jste sama zraněna nebo přepadena.

Stačí alespoň zavolat 155, radí Poštová ze záchranky

5ba8a5e3ba968image.pngJak radí Bc. Jana Poštová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, pokud nemáte odvahu se hned vrhnout ke zraněnému, je nejlepší variantou zavolat místo toho záchranku. Pokyny operátora jsou přesně to, co teď potřebujete:
„Snažíme se motivovat veřejnost k tomu, že stačí alespoň zavolat 155. Operátoři dokáží správným psychologickým přístupem téměř každého volajícího přesvědčit, aby pomáhal. Jsou nejen profesionální zdravotníci, ale působí také jako psychická opora a volajícího mohou podporovat až do příjezdu záchranářů na místo. Dokáží přesvědčit i toho, kdo v začátku hovoru odmítá jakoukoliv spolupráci. Pomohou mu překonat jeho prvotní strach a stres,“ říká Poštová a dodává, že v České republice jsme na tom s poskytováním pomoci velmi dobře: „V hlavním městě je osm z deseti lidí se zastaveným srdcem resuscitováno laiky ještě před příjezdem našich profesionálních posádek na místo události. Jen pro porovnání, celosvětový průměr je pouze dva z deseti.“

Napište do komentářů svou vlastní zkušenost! Už jste se někdy nechala strhnout efektem přihlížejícího? Nebo jste jej naopak překonala a pomohla?

Foto: Shutterstock, ZZS HMP

Reklama