Nebude to pro organismus šok?

Abstinence se není třeba se obávat. Odborníci prozrazují, že se „vynechání skleničky“ projeví v lepším fungování organismu velmi brzy po zahájení, avšak je třeba vydržet alespoň měsíc. A samozřejmě po ukončení měsíce bez alkoholu se plně nevrátit k nadměrnému pití. 
 
„Lidské tělo funguje jako celek. Přemíra alkoholu ho velice zatěžuje, řada orgánů se musí zabývat především odbouráváním alkoholu a nemohou tak fungovat, jak by měla. Například játra, jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, přednostně odbourávají alkohol, což může znamenat hromadění tuků a dalších nevhodných látek v těle, což způsobuje nadváhu, může zapříčinit kardiovaskulární choroby, onemocnění jater, a dokonce i rakovinu,“ uvádí Šárka Krejčová, medicínská ředitelka laboratoří AeskuLab.

Testy ke zjištění stavu jater nejsou přitom náročné, obsahují sedm vzájemně souvisejících testů, z nichž lze určit stupeň závažnosti poškození jaterních buněk (ALT, AST), onemocnění žlučových cest, poruchy tvorby a poruchy tvorby a odtoku žluči (celkový bilirubin, GMT, ALP), možnou lékovou toxicitu nebo poškození alkoholem (GMT), poruchy metabolismu tuků (triacylglyceroly) nebo a podílu slinivky břišní na trávicích problémech (lipáza).

63da6100d03f8obrazek.jpg
Foto: Canva.com

Vážná rizika i znepříjemnění života

Dlouhodobé užívání alkoholu způsobuje celou řadu zdravotních problémů, od nemoci trávicí soustavy, jako jsou záněty žaludku, střev a slinivky břišní, k cukrovce nebo rakovině, například dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku, jater, slinivky břišní nebo tlustého střeva.
 
Nejčastěji si ale při zmínce o nadmíře alkoholu vzpomeneme na onemocnění jater – cirhózu, rakovinu, nebo zánět jater. Neméně významná jsou onemocnění srdce, kdy může dojít k infarktu myokardu, zvýšení krevního tlaku, onemocnění srdečního svalu či arytmii. Mezi závažné důsledky nadměrného pití alkoholu patří i poškození mozku, obtíže s učením, u mužů problémy s dosažením a udržením erekce. U žen naopak potíže s otěhotněním. A u těhotných může dojít k vážnému poškození plodu.
 
Konzumace alkoholu způsobuje také úbytek kostní hmoty (osteoporóza - řídnutí kostí), zpomaluje i hojení zlomenin, celkově má alkohol negativní vliv na kostní metabolismus - vyplavuje vápník z kostí.

Pět důvodů, proč se vyplatí držet měsíc bez alkoholu 

Změny v hmotnosti

Alkohol sám o sobě má vysokou energetickou hodnotu, obsahuje totiž vysoké množství cukru. Jeden gram čistého alkoholu obsahuje 7 kalorií, neboli 29,4 kJ. Z nutričního hlediska nemají takové kalorie pro lidský organismus žádný přínos, jedná se o tzv. „prázdné kalorie”, které se při časté konzumaci negativně projeví na množství tukové tkáně a působí vznik nadváhy. Dalším důvodem nadváhy je výše zmíněná přednost, kterou játra dávají odbourávání alkoholu, před ostatními cukry a tuky.

Zhoršení stavu pokožky

Působením dlouhodobého užívání alkoholu trpí náš celkový vzhled. Zejména se to týká kvality kůže. Rozšiřují se cévky a žilky na tvářích, zvyšuje se tvorba hematomů a tmavých skvrn na kůži. Alkohol negativně působí i na cévky v očích, které mohou časem zarudnout.  Pleť časem ztrácí přirozenou pružnost a začíná ochabovat, obličej vypadá jako napuchlý či oteklý. Pití alkoholu vede také ke zvýšenému vypadávání vlasů a k suchým vlasům a mastné pokožce hlavy. Příčinou je nedostatek či nerovnováha různých minerálních látek v těle.

Náchylnost k infekcím

Pití alkoholu může ovlivnit též obranyschopnost těla, což vede k vyšší náchylnosti k infekcím. „Chronické a nadměrné užívání alkoholu snižuje počet periferních T lymfocytů a může též také způsobit snížení počtu i uje ztrátu periferních B lymfocytů, což hraje roli při rozpoznávání a ničení infekčních organismů, a tedy i roli ve snížení obrany organismu vůči bakteriím a virům,“ dodává MUDr. Krejčová.

Poruchy spánku

Vliv alkoholu na spánek je u každého jiný, avšak pro většinu platí základní pravidla – v malých dávkách a při zvyšování hladiny alkohol stimuluje a u vysokých dávek a při snižování jeho hladiny naopak utlumuje. Pití alkoholu může zajistit rychlejší usnutí, avšak trpí kvalita spánku, především REM fáze. V důsledku pití alkoholu je celkově spánek kratší a méně kvalitní. Konzumenti alkoholu také často trpí nespavostí a ospalostí v průběhu dalšího dne.

Narušená psychika

V neposlední řadě alkohol ovlivňuje krátkodobě i dlouhodobě psychiku. Malé dávky alkoholu působí stimulačně, vyšší už tlumivě. Po napití u některých lidí stoupá agresivita, u jiných se objevuje lítostivost, nebo přechodně lepší nálada. Dlouhodobé pití alkoholu však zpravidla vede k problémům v oblasti emocí a citů, a také může u některých jedinců zvýšit riziko depresí nebo zhoršení již existujících duševních nemocí či poruch.

U chronických pijáků, kteří alkohol konzumují pravidelně a dlouhodobě alkohol rovněž cílí na mozkové buňky a ničí je, protože mozkové buňky nemají schopnost se obnovovat. Proto je na lidech, kteří dlouhodobě pijí přes míru, devastující vliv alkoholu na mozek, potažmo na myšlení, jasně patrný.

V rámci měsíce bez alkoholu se doporučuje absolvovat vyšetření jater před zahájením abstinence, a také měsíc po ukončení, tedy v průběhu března. Na odběry krve je možné se objednat na www.labonline.cz pohodlně online a na vyšetření dojít třeba hned zítra.