64afcc7b4a5efobrazek.png
Foto: Shutterstock

Vyčištění hlavy
Plavání je skvělým způsobem, jak si vyčistit hlavu, být chvíli sám jen se svými myšlenkami a uspořádat si je v hlavě. Zatímco při běhu máme tendenci poslouchat podcasty nebo písničky, v posilovně často saháme po mobilních telefonech a kontrolujeme sociální sítě, ve vodě většinou nic takového neděláme. S tím souvisí i pojem Modrá mysl, se kterým přišel mořský biolog Wallace J. Nichols. Ten tvrdí, že blízkost vody vyvolává u člověka jakýsi meditační stav a je důležitá pro duševní i fyzické zdraví. Modrý vodní prostor u nás evokuje klid a mír.

Paměť a soustředění
Studie zveřejněná v odborném magazínu American journal of physiology. Regulatory, integrative and comparative physiology uvádí, že pouhé ponoření do vody zvyšuje průtok krve do mozku. To vede nejen k lepší náladě, ale i paměti, schopnosti koncentrace a lepším kognitivním funkcím obecně.

Pevnější tělo
Plavání je výhodné nejen pro to, jak se cítíme uvnitř, ale i pro to, jak vypadáme zvenčí. Podle magazínu Healthline jde o pohyb, který může pomoci s hubnutím, tvaruje a posiluje svaly, ale zároveň šetří klouby. Pomáhá také budovat sílu a vytrvalost.

Lepší zdraví
Není tajemstvím, že plavání posiluje kardiovaskulární systém a správné dýchání při něm také plíce. Studie hovoří také o potenciálu snížit krevní tlak a regulovat hladinu cukru v krvi. Plavci mají také ve srovnání s neaktivní částí populace o padesát procent nižší riziko úmrtí.

Vliv na spánek
Plavání má také potenciálně pozitivní vliv na spánek. Studie, která to tvrdí, se zaměřila na schopnost zkvalitňovat spánek a pomáhat s nespavostí u řady aerobních aktivit, kam patří i plavání. Účastníci studie uváděli, že po pravidelné aerobní aktivitě u nich došlo ke zlepšení kvality spánku.

64afccc2c4597blobid0.png
Foto: Shutterstock

Regenerace a rehabilitace
Plavání je velmi šetrným pohybem, a proto je oblíbený i mezi fyzioterapeuty. Pobyt ve vodě za účelem napomáhání léčebným procesům je ovšem potřeba provádět na doporučení a pod dohledem odborníka.

Skvělý pohyb pro děti
Počet obézních dětí a dětí s nadváhou se stále zvyšuje, což ukazuje například studie HBSC. Častým viníkem je nejen špatný jídelníček, ale i nedostatek pohybu. Vodním radovánkám ale odolá jen málokteré dítě. Plavání, potápění a dovádění ve vodě je skvělým způsobem, jak se mohou děti nenásilným způsobem hýbat. Samozřejmě za dohledu dospělé osoby. Australská univerzita navíc zjistila, že děti, které plavaly, měly lepší motorické dovednosti a také byly lepšími studenty jazyků nebo matematiky než děti, které se plavání nevěnovaly.

Zdroje: kniha Blue Mind, Healthline, National Library of Medicine, Swimming World Magaine, Griffith.Edu, Pubmed, HBSC, American journal of physiology. Regulatory, integrative and comparative physiology

Čtěte také:

Reklama