upir-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Ačkoli je děl, v jejichž ústředí stojí postava upíra, nespočet, Dracula pocházející z pera irského spisovatele Brama Stokera a vydaný roku 1897, patří mezi ty nejikoničtější.  Kniha vypráví příběh o transylvánském hraběti, který využívá své nadpřirozené schopnosti k tomu, aby způsobil zkázu v Anglii. Přesně touto konkrétní postavou bylo inspirováno mnoho pozdějších knih i filmů.

Proti těmto podivuhodným a krvelačným bytostem se dá bojovat několika způsoby, z nichž některé jsou pochopitelné více a některé méně. Takový upír například nesnáší světlo, bojí se krucifixů a … česneku. Proč se v boji proti upírům používá zrovna toto lahodné koření?

cesken.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Česnek pochází z Orientu a už od pradávna se používal jak při přípravě pokrmů, tak jako léčivá rostlina. Kromě toho, že se používal při bolestech v krku nebo jako prevence před různými onemocněními, hojně se využíval také jako přírodní repelent proti hmyzu. Tedy i proti komárům, kteří sají krev. Česnek totiž obsahuje antibiotikum zvané Alicin. Jedná se o sloučeninu síry (zodpovědnou za pověstné česnekové aroma), která právě hmyz odpuzuje. Odtud pochází jedna teorie, která se snaží nesnášenlivost česneku upíry vysvětlit – když ho nesnáší krvežízniví komáři, bude stejně působit i na jiné krvežíznivé bytosti.

Druhá teorie pak také vychází z této sloučeniny, ovšem váže se na existující nemoc zvanou porfyrie. Jedná se o krevní poruchu, která se mimo jiné projevuje citlivostí na světlo či změnou barvy kůže. Lidé s tímto onemocněním jsou navíc intolerantní k potravinám obsahujícím větší množství síry.

Poslední teorie je pravděpodobně nejméně zajímavá a opírá se mytologii a vnímání česneku jako něčeho, co chrání před zlými silami.

Zdroj info: britannicahubpagescnn, wikipedia, rozhlas

Reklama