jim-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Klub dvacet sedm se v angličtině často nazývá Forever 27 club – v překladu tedy Klub navždy sedmadvacetiletých. Jedná se o označení skupiny umělců, jejichž život skončil předčasně právě v sedmadvaceti letech. Statisticky nikdy nebylo potvrzeno, že by se jednalo o skutečně častý fenomén, avšak nelze popřít, že je tento jev pozorovatelný a zajímavý.

Příčiny smrti bývají v rámci klubu 27 různé. Najdete tu sebevraždy, předávkování drogami či alkoholem, nehody i vraždy a zabití. Kdo tedy patří mezi nejznámější členy klubu 27?

Janis Joplin – první dáma bílého soulu

Janis Lyn Joplin neměla v dětství zrovna na růžích ustláno. Byla vrstevníky šikanována a nerespektována kvůli svému odlišnému a nekonvenčnímu vzhledu a možná proto začala velmi brzy inklinovat k drogám a alkoholu. Již v době, kdy skládala maturitní zkoušku byla poprvé hospitalizována pro alkoholismus.

Janis-Joplin-1970.jpg
Foto: Janis Joplin
Grossman Glotzer Management Corporation, Public domain, via Wikimedia Commons

Čtěte také: Nadějné životy, které pohasly předčasně. Slavní, kteří se rozhodli spáchat sebevraždu

Později studovala sociologii a umění, žádné studium však nedokončila. Zhlédla se v hnutí hippies a lákal ji svět populární hudby. Proto začala hned zkraje uvolněných šedesátých let vystupovat po barech a dařilo se jí. Záhy se vypracovala na pozici jedné z nejvýznamnějších představitelek ženské rockové odnože všech dob. Vystupovala také s velmi slavnými umělci jako byli Jimi Hendrix nebo Bob Dylan. Výrazně se také angažovala ve společenském dění a je jednou z ikon feminismu.

Čím více byla slavná, tím více ovšem propadala drogám. Dne 4. října 1970 byla nalezena v hotelovém pokoji v Los Angeles v Kalifornii mrtvá. Příčinou smrti bylo předávkování.

Jim Morrison – příčina smrti je dodnes nejistá

Člen legendární kapely The Doors se narodil námořnímu důstojníkovi Georgovi Morrisonovi a jeho ženě Claire. Již od narození rodina díky otcově povolání hodně cestovala a malý James Douglas Morrison (později uměleckým jménem Jim) trávil převážnou většinu dětství mimo domov. Rodina byla velmi konzervativní, a proto s nimi příliš dobře nevycházel. V jednom ze svých prvních interview dokonce tvrdil, že jsou jeho rodiče mrtví.

Po maturitě získal dokonce bakalářský titul a v tom samém roce potkal Raye Manzareka, kterému se svěřil, že by rád psal texty písní a poezii. Morrison se zhlédnul ve velikánech jako jsou Rimbaud, Kerouac nebo Sartre. Když Rayeovi ukázal svou tvorbu, vznikl nápad založit kapelu, která se později stala slavnou po celém světě – The Doors. Morrison psal nejen texty písní, vydal i několik básnických sbírek, ve kterých se často objevovaly prvky násilí, nihilismu, vzpory a smrti.

Jim-Morrison-1969.jpg
Foto: Jim Morrison
Elektra Records, Public domain, via Wikimedia Commons

Na pódiu se po počáteční plachosti stal velice charismatickou osobností. Jeho vystoupení byla nezapomenutelným zážitkem – šplhal po oponách, chodil po okrajích jeviště stylem provazochodce, vrhal se po hlavě do davu. Věřil, že rockový koncert je něco na způsob rituálu.

Čtěte také: Když jsi malý, tak si stoupni na špičky. 4 sportovci, kteří jsou i přes limity svého těla úspěšní

Přestože měl za svůj život nesčetně milenek a různých partnerek, vždy se vracel ke své životní lásce Pamele Courson, které přezdíval „vesmírná družka“. Podobně jako mnoho dalších umělců jeho doby se utápěl v alkoholu a cizí mu nebyly ani drogy – od halucinogenů až po heroin.

V roce 1971 odjel s Pamelou do Paříže, kde nakonec i zemřel a dodnes tam stojí jeho pomník. Byl nalezen mrtvý ve vaně svého pařížského bytu na Rue Beautreillis. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava. Hypotéza, že šlo o předávkování drogami, nebyla jednoznačně potvrzena. Někteří lidé však věří, že stále žije v ústraní se svou ženou Pamelou Courson, ale tato verze je velice nepravděpodobná, neboť Pamela zemřela tři roky po něm na předávkování drogami.

Amy Winehouse – smrtelná kombinace alkoholu a poruchy příjmu potravy

Amy Jade Winehouse je na rozdíl od dvou předchozích zástupců současnou interpretkou. Zemřela poměrně nedávno, v roce 2011. Jak jinak než v sedmadvaceti letech. Tato Britka s kovově ostrým hlasem a charismatickým vzhledem byla jazzová a soulová zpěvačka. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2006, kdy vyšlo její slavné album Back to black, za které obdržela šest nominací na cenu Grammy. Z těch nakonec vzešlo pět vítežství. Navíc obdržela také cenu BRIT Awards pro nejlepší umělkyni.

800px-Amy-Winehouse-f4962007-crop.jpg
Foto: Amy Winehouse
Rama, CC BY-SA 2.0 FR <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/fr/deed.enCC BY-SA 2.0 frCreative Commons Attribution-Share Alike 2.0 fr>, via Wikimedia Commons

Amy byla již od dětství velmi problémová, a to jak doma, tak ve škole. Několikrát musela přestupovat z jedné školy do druhé, učitelé ji neměli v oblibě kvůli rebelskému chování. Ráda vyrušovala v hodinách neustálým zpěvem a notováním, což profesory vytáčelo. Prý si zpívala vždy na uklidnění, když byla nervózní. Ani jí se nevyhnuly drogy. Byla dokonce zatčena pro držení marihuany a bulvární deníky ji opakovaně vyfotografovaly, jak kouří crack. Sama ovšem přiznala, že užívala i heroin.

Zemřela v sobotu 23. července 2011, kdy ji bodyguard nalezl mrtvou v jejím domě v Londýně. Jako příčinu smrti stanovil koroner předávkování alkoholem a diazepamem. V době smrti měla v krvi více než 4 promile alkoholu. Navíc od patnácti let trpěla mentální bulimií, která byla v jejím již tak chatrném zdravotním stavu posledním hřebíčkem.
 
Kdo další vstoupil do klubu 27?

Slavných umělců, kteří zemřeli v sedmadvaceti letech, je přirozeně mnohem více. Patří sem například houslista a skladatel Josef Slavík, kytarista a hudebník Jimi Hendrix, Kurt Cobain nebo švédský DJ Avicii.

Čtěte také: Pavoučí žena se dvěma vagínami nebo krabí chlapec. Slavné příběhy z cirkusů zrůd
 
 Zdroj: Autorka článku, kniha Navždy mladí autorky Jany Komárkové, Wikipedie, Československá filmová databáze