V rámci našeho tématu Bolest zad jsme pro vás připravili zajímavé rozhovory s odborníkem. Na naše otázky odpovídal MUDr. Hynek Lachmann, neurolog FN Motol, my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Proč tolik lidí trápí bolest zad? Kde vidíte nejčastější příčinu?
Je to zejména nedostatek pohybu a časté sezení (auto, kancelář, doma).

doctor

Co bychom měli udělat proto, abychom bolesti předcházeli?
Dostatečně se hýbat, zejména chůze je přirozená rehabilitace pro naše záda. Při sezení mít dobru a správně nastavenou židli, dělat časté přestávky a během nich vstát, udělat pár kroků, eventuelně se protáhnout.

MUDr. Hynek LachmannPokud už záda bolí, jaká je první pomoc? Zjistit, jaký pohyb nám působí bolest a snažit se cvičit pohyby opačným směrem. Na bolavou oblast aplikovat suché teplo (nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku, kožený pás - tzv. kočku...). Krátkodobě užít nesteroidní antirevmatikum, např. ibuprofen, v kombinaci s vitaminy B.

Kdy je nutné navštívit fyzioterapeuta?
Pokud bolest v zádech trvá déle než 3 týdny či se opakovaně vrací.

Lze nějak rozpoznat bolest zad, která není vážná od stavu, kdy bolest zad signalizuje nějaké závažné onemocnění? Co by mělo být varovným signálem?
Varovným signálem by měly být celkové projevy zánětu (zvýšená teplota, schvácenost...), noční bolesti, projekce bolesti do horních či dolních končetin, jejich oslabení, porucha kožní citlivosti. Dále je nutné ihned vyhledat lékaře, pokud se k bolestem přidají problémy smočením či defekací.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Hynek Lachmann, neurolog FN Motol

Trápí bolesti zad i vás? Více o této problematice, odborné rady, cviky, tipy na léčbu a úlevu naleznete na www.bezbolestizad.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

K tématu jsme také psali: