Zapomenuté prádlo
5f2bcd90bb1a5obrazek.png

Určitě se vám to už taky stalo. Na prádlo jste zapomněli, a upozornila vás na ně až ráno blikající pračka. Pokud na vás prádlo hodiny čekalo v bubnu, určitě vonět nebude. Mokrému prádlu ale neprospívá ani 5f2bcde593810obrazek.pngmnohem kratší čas, kdy leží zmuchlané na dně pračky  ?  když třeba chcete dokoukat film nebo si jdete zaběhat a očistě svých svršků ponecháte volný průběh. „Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž ideální líhní pro bakterie, škodlivé plísně, alergeny a další patogeny, provázející hnilobný proces. Ten začíná už po pár hodinách, kdy prádlo leží nečinně v bubnu,“ uvádí Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool. A jeho věrným průvodcem je právě onen nepříjemný pach. Může se projevit hned, ale někdy taky až po usušení prádla. Každopádně nepotěší.

„Aby se to nestávalo, pračky s technologii FreshCare+ provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou a šetrnými obousměrnými rotacemi bubnu až šest hodin po skončení pracího cyklu. Prádlo pak zůstane svěží, měkké a nezmačkané. Funkci lze zvolit na začátku nebo kdykoliv v průběhu praní, když víte, že nestihnete vyprané prádlo hned vyjmout. A můžete ji stejně tak kdykoliv zrušit,“ radí Darina Papáčová. Pokud vaše pračka tuto funkci nemá, nezbývá vám, než svůj život tak či onak přizpůsobit pračce, a být u ní v okamžiku, kdy dopere.

Některé pračky FreshCare+ jsou vedle zmíněné funkce pro osvěžení vypraného prádla párou navíc vybavené i samostatnými parními programy. „Zvlášť v této složité situaci přijde mnohým vhod program Steam Hygiene s funkcí sanitace prádla párou v závěru pracího cyklu, který prádlo hygienicky ošetří a spolehlivě zlikviduje až 99,9 % bakterií, alergenů a dalších škodlivin. I tento program navíc odstraní případné odolné pachy. A to aniž by bylo třeba prát při vysoké teplotě. Pračkám Whirlpool FreshCare+ byl v této souvislosti udělen certifikát TÜV Allergy UK za snížení tvorby HDM alergenů, bakterií a houbotvorných organismů,“ dodává Darina Papáčová.

Pro boj s pachy je praktický i parní program Steam Refresh k osvěžení suchého prádla – třeba dlouho uloženého oblečení, které může být cítit zatuchle. Nebo i krátce nošeného oděvu, například bundy, od cigaretového kouře nebo výparů ze smažení.

Přeplněná pračka

Kapacita pračky se měří podle hmotnosti suchého prádla. Pračka na 8 kg tedy skutečně vypere hromadu prádla, které váží 8 kg. Pamatujte však, že nejlépe pere, když je naplněná zhruba na 80 %, aby se prádlo mohlo v bubnu volně pohybovat. Nikdo z nás ale asi prádlo před praním neváží. Jednoduchá pomůcka zní – do bubnu by se měla nad prádlo pohodlně vejít ruka s roztaženými prsty. Když perete jemné prádlo nebo vlnu, plňte maximálně do poloviny. „Vyplatí se zvolit co největší kapacitu pračky, kterou vám prostor dovolí, abyste si doma zvládli sami vyprat i velké a objemné kusy prádla. Technologie 6. SMYSL totiž díky senzorům a pokročilým algoritmům přizpůsobuje a ovládá teplotu, množství vody, pohyby bubnu i výkon motoru, a zaručuje nastavení pracího cyklu přímo na míru vašemu prádlu. A to i tehdy, pokud perete prádla méně, než jaká je kapacita pračky,“ doporučuje Darina Papáčová.
5f2bce03d7c9cobrazek.png

I pračka si zaslouží péči

Věnujte pozornost těm částem pračky, kde se většinou nečistoty usazují: je to především okolí gumového těsnění dvířek a zásobník na prací prostředky. A pak také filtr, ve kterém se zachytávají vlasy, vlákna a drobnosti z prádla. Všechna tato místa se vyplatí pravidelně čistit. Rozhodně se nepouštějte do experimentů a nepoužívejte na odstranění usazenin ani ostré předměty, ani příliš agresivní přípravky nebo dezinfekční prostředky, které by mohly například poškodit gumu. Stačí vlhký hadřík, kterým gumu utřete. A jednou měsíčně nechte pračku „proběhnout“ s profesionálními oxidačními tabletami Wpro Power Fresh pro odstranění nevonného a kluzkého povlaku, usazenin a zápachu z pračky.

Příklad praček Whirlpool s funkcí FreshCare+ pro jakýkoliv prostor

Novinka - Whirlpool FFD 9448 BCV EE

5f2bce16a353aobrazek.png9 kg, A+++, hloubka 63 cm. Senzorová technologie 6. SMYSL pro optimální výsledky a úsporu až 50 %  energie, vody a času. 16 programů včetně praní přikrývek a další doplňkové Provzdušňování párou FreshCare+ proti bakteriím, alergenům i zmačkání až 6 hodin po doprání, Sanitace prádla párou pro odstranění až 99,9 % bakterií a alergenů Steam Hygiene. Osvěžování suchého prádla párou Steam Refresh. SoftMove a Clean+. Tichý a účinný invertorový motor BPM se zárukou 10 let. 1400 otáček/minutu. Velký displej v češtině.

Cena 12 990 Kč.

Novinka – Whirlpool FFB 8448 BV CS

5f2bce228fd36obrazek.png8 kg, A+++, hloubka 63 cm. Senzorová technologie 6. SMYSL pro optimální výsledky a úsporu až 50 %  energie, vody a času. 14 programů včetně praní přikrývek a další doplňkové. Provzdušňování párou FreshCare+ proti bakteriím, alergenům i zmačkání až 6 hodin po doprání. Osvěžování suchého prádla párou Steam Refresh. SoftMove a Clean+. Tichý a účinný invertorový motor BPM se zárukou 10 let. 1400 otáček/minutu. Velký displej v češtině.

Cena 10 990 Kč.

Úzká - Whirlpool FWSG71283W EU

5f2bce2cea7fdobrazek.png7 kg, A+++, hloubka jen 43,5 cm. Senzorová technologie 6. SMYSL pro optimální výsledky a úsporu až 50 %  energie, vody a času. 12 programů. Provzdušňování párou FreshCare+ proti bakteriím, alergenům i zmačkání až 6 hodin po doprání, SoftMove a Clean+, 1200 otáček.

Cena 10 490 Kč.

Více na WHIRPOOL.CZ
5f2bce3ac9c41obrazek.png

Reklama