Když jsem si při přípravě dnešního úvodního článku povídala s primářkou Markovou, neuroložkou z pražské Thomayerovy nemocnice, přišla řeč i na otázku: Proč to lidé vlastně dělají? Čím to je, že někdo po tomhle druhu dobrodružství vyloženě prahne, i když se útroby bouří (jako Ema K. :-), a pro jiného je to ten nejhorší zážitek?
„My, co máme adrenalinové povolání, to asi tolik nepotřebujeme," usmívala se doktorka Marková. „Dovedu si ale představit, že když někdo sedí celý den za kasou v supermarketu, tak nějaké vzrušení uvítá. Pokud vám ale někdo z nejbližších příbuzných zemřel na mrtvici, měla byste být opatrná. A určitě bych nedoporučila jít na takovou atrakci v podnapilém stavu. Když je člověk ochablý a vláčný, nevyrovnává různé škuby a nárazy, a zranění je tak mnohem pravděpodobnější. To je podobné jako u autonehod - spící, bezvládný spolujezdec se většinou zraní mnohem vážněji.

 

Psycholožky Mgr.Jany Kříhové ze stejné nemocnice jsem se zeptala:

Proč lidé vyhledávají šílené atrakce?

To podstatné se odehrává vlastně až ve chvíli, kdy z té atrakce vylezeme - po intenzivním pocitu strachu následuje stejně intenzivní pocit šílené úlevy. Vždyť to znáte, člověk je v euforii, motá se a halasí jako opilý... Za to můžou endorfiny, vyplavené do krve.
 

Jsou to sebevědomí borci?

Naopak – adrenalinové zážitky často vyhledávají lidé s velmi nízkým sebevědomím. Záměrně se vystavují těmto situacím, aby sami sebe i ostatní ujistili o tom, jak jsou dobří. Nestačí jim zkusit to jednou, musí si něco dokazovat znovu a znovu. To se samozřejmě netýká lidí, kteří si zajdou do lunaparku jednou za rok.
 

Můžou takové zážitky někomu uškodit?

Pokud by je vyhledával příliš často, mohlo by to vést k postupnému vyčerpávání organismu. V takové situaci se totiž vybudí ohromné množství energie. Jde tu o klasickou stresovou reakci – tělo zareaguje jako při skutečném ohrožení života, připraví se na boj nebo útěk, k ničemu z toho ale nedojde.

 

 

 

Reklama