pro.jpg
Foto: Shutterstock

Lenka

Několik let jsem toužila mít v ložnici poličky na knihy a o jedněch Vánocích jsem je konečně dostala od manžela pod stromeček. Po dvou letech, přestože jsem ho opakované prosila, jestli by je mohl navrtat, ležely pořád smutně v komoře. Až jsem se jednoho dne naštvala a přivrtala si je sama. A víte, co mi na to řekl? Nejdřív si toho absolutně nevšiml, a když jsem ho na ně upozornila, řekl mi, že to mám trochu křivě a měla jsem mu říct a on by to udělal pořádně! V tu chvíli jsem myslela, že po něm skočím. Jako bych ho snad neprosila celé dva roky.

Zdena

Jsou věci, které můj muž v domácnosti prostě nevidí a úspěšně je ignoruje. Během let už jsem si zvykla, že kapající kohoutek musím utáhnout sama a že odřenou zeď mi taky nikdo nezamaluje. Když jsem chtěla kompletně vymalovat, radši jsem to udělala, když byl manžel na služební cestě. Sice by mi pomohl, ale měl by u toho milion keců, takže si to radši udělám sama. Jedna věc mě ale dostala. Asi před měsícem přijel z práce hrozně pozdě, a když jsem se ho ptala, kde se zdržel, odpověděl, že svobodná kolegyně z práce potřebovala pomoc s drobnými opravami v domácnosti, a tak si u ní zahrál na hodinového manžela. A potom absolutně nechápal, proč mě to tak strašně vytočilo. No, nepraštili byste ho?

Edita

Můj muž jednoznačně patří mezi chorobné odkládače a než aby musel něco skutečně opravit, radši si vymýšlí provizorní řešení, jak to kde podepřít apod. Na druhou stranu ale potřebuje být pánem domácnosti a myslí si, že ženě do ruky kladivo nepatří. Proto vždycky, když chci, aby něco udělal a on se k tomu nemá, protože je strašně zaneprázdněný, začnu to před ním dělat sama. Hned přiskočí, bere mi nářadí z ruky a najednou má dost času, aby to teď hned udělal. Nechápu, ale funguje to. 

Jiřina

Vždycky když manželovi řeknu, že je potřeba něco udělat nebo opravit, zatváří se strašně důležitě, vytáhne svůj domácí sešit a s vážným výrazem si to napíše pod ostatní úkoly, které jsem mu nadiktovala už před tím. A je mu absolutně jedno, že z toho sešitu žádné úkoly skoro nemizí nebo zmizí jeden ročně apod. Vždycky mě odbyde akorát tím, že všechno má svůj čas a nic se nedá uspěchat. A u toho se dál válí na gauči u televize, protože je prý strašně unavený z práce. Asi rok nám v kuchyni chyběla jedna horní skříňka, protože ji přivezli později. Celou dobu byla postavená v jeho zašívárně, kde si na ni odkládal věci. Moje naléhání, aby ji konečně přišrouboval, ignoroval. Pak se rozhodl, že Štedrý den je k tomu ideální. Děsně mu to trvalo a nadával u toho jako špaček, takže ideální vánoční atmosféra. 

Monika

První roky po svatbě jsem si nemohla na manžela stěžovat. Když bylo něco potřeba, většinou to udělal hned a bez řečí. Jenže postupem času hrozně zlenivěl a teď mám problém ho k něčemu dokopat. Od dob covidu pracuje většinu týdne z domova a čím víc je doma, tím víc je mu jedno, jak to u nás vypadá. Všechno přehlíží, odkládá a radši hraje ve volném čase hry na počítači. Nechápu, proč se tak změnil, ale žádné promluvy z mojí strany nezabírají, takže jsem se tak nějak naučila starat se o celou domácnost sama. 

Zdroje: respondentky Lenka, Zdena, Edita, Monika, Jiřina

Čtěte také:

Reklama