cl.jpgFoto: Shutterstock

Lidé sdílejí obrázky slunečnice i na sociálních sítích, aby tak vyjádřili zemi podporu v těžkých časech. Vedle pšenice či ječmene je slunečnice jednou z hlavních zemědělských plodin, která se na Ukrajině pěstuje. Slunečnicový olej či semínka se následně vyvážejí i do zahraničí.

Semínka slunečnice byla na Ukrajinu dovezena kolem roku 1800 ze Severní Ameriky a postupně se tato květina stala symbolem země. Při oslavách si ji dívky vplétají do věnců, vyšívá se na látky, maluje se na nábytek apod. Slunečnice má také žlutou barvu, což jedna ze dvou barev na ukrajinské státní vlajce.

V uplynulých dnech získala slunečnice i další význam – stala se symbolem odporu proti ruské invazi. Nejen díky tomu, že si prostřednictvím této květiny obyvatelé Ukrajiny vyjadřují vzájemnou sounáležitost, ale také díky statečné ženě, která se nebála tváří v tvář postavit ruskému vojákovi. Video, které zachycuje slovní výměnu, obletělo svět. Zveřejnil ho například magazín Independent. Kromě toho, že vojáky označila za fašisty a okupanty, jednomu z nich řekla: „Vezmi si semínka a dej si je do kapes, ať na tobě vyrostou alespoň slunečnice, až tady všichni padnete na zem.“

Slunečnice má napříč světem i další významy. Podle květomluvy údajně symbolizuje pýchu, ale jiné výklady hovoří o víře, bezpodmínečné lásce, dlouhověkosti či štěstí. Díky své veselé barvě bývá spojená s pozitivní energií. Je také symbolem Světového dne pacientů s roztroušenou sklerózou.

Zdroje: Wikipedia, Flowerpowerdaily, Independent, Flora květiny Praha, SCMP