Humor je nejdůstojnější projev smutku. (Miloš Kopecký)

Povídají si takhle Hitler a Stalin.
„Začal jsem sbírat vtipy o sobě!“ chlubí se Stalin.
„Jo? A kolik už jich máš?“ zajímá se Hitler.
„Dva a půl gulagu.“

Tenhle vtip v sobě skrývá jednu hlubokou pravdu. Podle psychologa Allporta je totiž smysl pro humor schopností smát se věcem, na kterých nám záleží, aniž by nám na nich záležet přestalo. A tak se lidé, kteří mají smysl pro humor, nejlépe zasmějí věcem, které se jich osobně dotýkají. Možná proto si Židé rádi vypráví vtipy o Židech, nevidomí se umí zasmát vtipům o nevidomých a umírající dovedou pobavit vtipy o smrti.

Člověk se rád směje. Jiným. (Stanislaw Jerzy Lec)
Pak je tu ovšem ještě jiný smysl pro humor – pokud se vůbec dá mluvit o humoru. Je to humor zlomyslný a škodolibý, vysmívající se tomu, co se nás netýká a čemu nerozumíme. Ne vždy se však člověk, který se směje cizímu neštěstí, vysmívá. Někdy se tak vlastně směje i neštěstí vlastnímu – vědomí sounáležitosti s druhým a toho, že by nás mohla postihnout stejná smůla, dává situaci punc pravého humoru.

Ničím lidé neprozrazují svou povahu jako tím, co jim připadá směšné. (Johann Wolfgang von Goethe)
Smysl pro humor přitom patří k jedné z vlastností, u nichž málokdy vnímáme vlastní nedostatek – obvykle nás zarazí její deficit u druhých. Přitom často neoprávněně. Humor je totiž veskrze subjektivní záležitostí. Úzce závisí na kultuře – proto se tak často mluví o odlišnosti humoru u jednotlivých národů. Liší se ovšem i člověk od člověka – v závislosti na vlastní historii a zázemí nám připadají vtipné jiné věci. Zároveň však o nás to, jakým vtipům se smějeme, hodně vypovídá. Výzkumy ukázaly, že páry, které mají stejný či podobný smysl pro humor, spolu vychází lépe a méně často se rozchází než páry s odlišným smyslem pro humor.

Humor je vždycky trochu obrana proti osudu, víc psiny se rodí z nespokojenosti než z blahého a spokojeného ducha. (Karel Čapek)
A proč si vlastně vyprávíme vtipy? Zvířata to nedělají, někteří lidé konec konců také ne, takže k životu to asi nutné nebude. Na druhou stranu, podle řady výzkumů například opice smysl pro humor mají. A leckterý majitel psa nebo kočky by přísahal, že jeho miláček taky. Psychologové obvykle odpovídají, že humor nám umožňuje se snáze vypořádat s negativními prožitky. A podle některých filosofů je humor jedinou schůdnou cestou, jak se vyrovnat s vědomím vlastní konečnosti a bezvýznamnosti.

A teď tady máme SOUTĚŽ!!!
Pošlete na adresu redakce@zena-in.cz svůj nejoblíbenější textový vtip! Do předmětu emailu napište „soutěž – vtip“ a podepište se vaším ID na Ženě-in (jinak se Vám totiž může stát, že cena doputuje k někomu jinému!).

Vtipy můžete posílat od tohoto okamžiku do pátku do 10:00. My v redakci pak vybereme desítku nejlepších vtipů, a ty Vám přes víkend předložíme k anonymnímu hlasování, takže úplnou vítězku vyberete Vy. Ta od nás pak obdrží kosmetiku Oriflame.

A můj nejoblíbenější vtip? Medvídci koala :).

Jaký druh vtipů milujete? A které se Vám naopak nelíbí,  nebo Vám připadají hloupé? Máte smysl pro humor, co myslíte? A jak jste na tom s humorem ve vztahu – líbí se Vám stejné nebo podobné vtipy? A co Váš čtyřnožec – má smysl pro humor?

Reklama