Oslovili jsme paní Andreu Součkovou, zakladatelku a majitelku naBOSo, aby nám odpověděla na několik otázek.

637c9d320836bobrazek.jpg

V čem jsou unikátní boty, které prodáváte na vašich stránkách www.naboso.cz?

Jsou to takzvané barefootové boty neboli boty simulující chůzi naboso. Od klasické obuvi se odlišují tím, že respektují přirozený tvar a funkci chodidla. Přední část je anatomicky tvarovaná a poskytuje dostatečný prostor pro prsty, neutlačuje je a nedochází tak k deformitám. Podrážka je flexibilní, ohebná do všech stran a při tloušťce okolo 5 mm umožňuje kontakt se zemí, aktivní práci chodidla, které dokáže díky tzv. propriocepci neboli polohocitu reagovat na terén a nastavit nohu do správné polohy, aby nedošlo k úrazu.

Na noze máme 200 000 nervových zakončení, 33 svalů, 28 kostí a 19 šlach – je to mistrovské dílo přírody, které si zaslouží pohodlí a pravidelnou péči.

637c9d0c4d2d7obrazek.jpg

Pro koho jsou vhodné?

Pro kohokoliv, kdo chce mít zdravé nohy a díky tomu i celé tělo. Často k nám už chodí zákazníci s bolestí kolen, zad, nohou, kyčlí apod. Barefooty jsou vhodné pro každého, kdo se zajímá o zdravý životní styl, pohyb. První kilometry mohou být pro vaše nohy bolestivé, protože zapojíte svaly, o kterých ani netušíte, že je máte. Doporučujeme začít s botami, které budete nosit denně a zvolna. Odměnou vám bude vědomá chůze a postupné odeznívání bolesti.

637c9ee5b8320obrazek.jpg

Jaký je příběh tohoto typu bot? Jak dlouho jsou na našem trhu?

Podle mě příběh začíná tím, že se narodíme a nemáme boty. Boty by nám měly sloužit pouze jako ochrana před chladem či špínou. První boty na podpatku vznikly kvůli koňským třmenům a také pro šlechtu, aby byla vyšší a neušpinila si šaty na ulici. Poté se módou boty deformovaly do špiček, vzniklo tlumení apod. V roce 1960 na letních olympijských hrách vyhrál etiopský běžec Abebe Bikila maraton v novém světovém rekordu. Běžel úplně naboso.

Poté tu máme knížku Born to Run krásný příběh indiánského kmene Tarahumarové, kteří si vyrábí speciální široké sandále. S výrobou Barefoot bot potom na začátku 20. století začali značky jako je např. Camper, Vivobarefoot nebo Xero Shoes. A od té doby každým rokem vznikají nové a nové značky, včetně Crave a Angles, které jsou privátními značkami naBOSo.

637c9e32db44fobrazek.jpg

Našli si k nim vaši zákazníci cestu?

Ano a meziročně zájem o barefoot roste. Věříme, že to je i díky edukaci, které věnujeme velkou energii. Chodí k nám všechny věkové kategorie. U dětí je výběr vhodné obuvi klíčový pro správný vývoj. Střední generace hledá pohodlnou a stylovou obuv pro každou příležitost a roční období. Senioři také hledají pohodlí, které je často nezbytné např. u deformit typu typu hallux valgus (vbočený palec) a různých bolestí, které jsou často následkem celoživotního nošení klasické obuvi, která nerespektuje přirozený tvar a funkci nohy. Bohužel.

637c9da554e87obrazek.jpg

Jsou vhodné i pro sportovce?

Ano určitě jsou skvělé při jakémkoliv tréninku, pro posílení dolní končetiny. Těší mě, že čím dál častěji vidím závodníky v bosých botách. Příběh top sportovní značky Xero Shoes začíná u hledání cesty k odstranění bolesti kolen jednoho z nejlepších běžců USA v jeho věkové kategorii.

Pokud vím dá se v nich i běhat můžete nám to upřesnit, pro jaké terény se hodí a pro jaké běžce?

Máme botky už pro jakékoliv terény. Na silnici s hladší podrážkou, tak i na traily se vzorkem, který podrží i v blátě nebo na skále. Při běhání je pak nutné trošku změnit techniku. Narovnat se zkrátit krok, zvýšit kadenci a nedopadat na patu.

637c9e6f32775obrazek.jpg

Pokud si takové boty koupím – pro běžné nošení, co mohu očekávat? Jak se budu cítit, jaký je to rozdíl od klasické boty?

Můžete očekávat hlavně pohodlí a posílení dolní končetiny, která pak přímo souvisí s celým tělem. Já osobně jsem cítila lehkost chůze, pohybu. Rozdíl od klasické boty bude hlavně ve vnímání terénu a načítání nohou. Není to tak, že byste cítila každý kamínek, ale ucítíte, po čem jdete a bude to příjemné. Vlastně si kontinuálně dopřáváte masáž chodidel při každém kroku. A hlavní rozdíl od klasické boty je místo vepředu. Noha nebude utiskovaná bude volná,  i proto se barefoot botky pořizují s nadměrkem např 0,5-1,2 cm vepředu. Od zákazníků z prodejny máme častou reakci s úsměvem na tváři  “To jsou ale pohodlné bačkůrky.” A velmi nás těší, že se zákazníci čím dál častěji vrací a postupně přechází na barefoot.

637c9de56bce6obrazek.jpg

Když budu mít v botníku vaše boty „na boso“, mohu je střídat s klasickými botami? Nebo bych měla kompletně obměnit botník?

To záleží, co vám bude příjemnější, ale 99 % našich zákazníků postupně přechází pouze na barefoot. Já jsem sama jsem si první barefooty pořídila, když jsem řešila bolesti kolenou, které mě omezovaly při běhu. Velmi rychle jsem si na pohodlí zvykla a v krátké době vyměnila celý botník za barefoot. I díky tomu poté vzniklo naboso.

Je možné, že tento typ bot nemusí někomu vyhovovat?

Ano určitě jsou to hlavně těžcí cukrovkáři, kteří by měli mít speciální obuv, aby se neporanili, jelikož jakýkoliv malý náraz se jim těžko hojí. Potom pokud si nejste jistí a máte již závažnější pohybový problém, doporučujeme poradit se s odborníkem, fyzioterapeutem. Já osobně ráda chodím do centra fyzioterapie Kinisi.

637c9e094279bobrazek.jpg

Jaké značky najdeme na webu www.naboso.cz a které boty patří mezi nejoblíbenější?

Máme přes 50 různých dodavatelů a snažíme se vybírat kolekce tak, aby každému sedla a každý si u nás mohl vybrat. Každá noha je unikát. Někdo má úzkou, jiný širokou, vysoký nárt, dominantní palec nebo jiný prst. Boty osobně testujeme a za jejich kvalitu se můžeme postavit. Zaměřujeme se také na boty vyrobené v České Republice nebo EU. To je pro nás důležité. Oblíbenou a nezaměnitelnou značkou je německé leguano, patří mezi naši nejprodávanější. Boty se dají prát, některé modely jsou také vodoodpudivé (pozor, neznamená to to samé jako voděodolné). Jsou to velmi kvalitní botky, já své první mám již přes 7 let.

Srdeční záležitost je pro nás naše privátní značka Angles, kterou jsme na trh uvedli rok od založení naBOSo. Na akcích jsme měřili několik tisíc českých noh a na základě toho vyrobili kopyta. Nohy různých národností se totiž liší. Boty jsou kožené, velmi elegantní vhodné do města i do divadla nebo i na pohovor. Jsou z prvotřídní kůže vyrobené v Portugalsku.

Děkujeme za rozhovor

637c9ea86e6c5obrazek.jpg